Porównanie kolorów barwy światła LED – Porady & Produkty

Porównanie kolorów barwy światła LED – Porady & Produkty

Barwa światła LED ciepła 3000K i dzienna 4000K

Barwa światła ciepła i dzienna to dwie najbardziej popularne barwy światła używanego w oświetleniu.

Barwa światłą ciepła 3000K to barwa do odpoczynku, ciepła przytulna

Barwa światła dzienna 4000K jest bardzo uniwersalna, doskonała do pracy, przyjemna do domu, pasuje do każdego wnętrza.

Porównanie pomieszczeń oświetlonych różnymi barwami światła:

Barwa światła 2200K ultra ciepła

Światło typowo dekoracyjne, stosowana w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu. Wywołuje senność i odprężenie.

Barwa światła ciepła 3000K

Światło w barwie ciepłej przeznaczone jest do pomieszczeń do odpoczynku. Ciepła barwa wywołuje rozluźnienie więc nie nadaje się do pracy ale jest przyjemna do domu czy hotelu

Proponowane produkty w ciepłej barwie światła 3000K:

Barwa światła dzienna 4000K

Najbardziej uniwersalna barwa światła, świetna do pracy ponieważ nie wywołuje senności, pomaga w koncentracji, ale również świetnie komponuje się do domu ponieważ jest świeża i przyjemna dla oka, doskonale komponuje się z każdą kolorystyką wnętrza i dodatków.

Proponowane produkty w dziennej barwie światła 4000K:

Barwa światła zimna 6000K

Bardzo świeża i ożywcza barwa światła, głównie stosowana jako dekoracyjne oświetlenie. Zimne światło doskonale komponuje się zimnymi kolorami ścian. Zimna barwa ze względu na swoją ożywczość doskonale sprawdza się w pomieszczeniach biurowych.

Proponowane produkty w zimnej barwie światła 6000K:

Dowolnie zmieniaj barwę światła

Taśmy LED dają możliwość zmiany barwy światła w dowolnym momencie, wystarczy użyć taśmy LED zmieniającej kolor:

Taśma LED Ciepło-Zimna CCT – umożliwia zmianę koloru światła pomiędzy ciepłym a zimnym

Taśma LED RGB CCT – ma w sobie diody ciepłe, zimne i kolorowe, więc można dowolnie obrać kolor światła

Barwę światła podaje się w Kelwinach [K]

Oświetlenie LED daje użytkownikowi możliwość wyboru barwy światła. Im źródło światła LED wyższej jakości, tym dokładniej można sprecyzować kolor światła.

Jeśli kupujesz np: żarówki LED, które mają pełnić funkcję głównego oświetlenia, masz możliwość doboru odpowiedniego koloru światła, w zależności od tego czy chcecie oświetlać swoje biuro, czy salon, którego przeznaczeniem jest relaks. Kupując taśmę LED, która ma rzucać światło bezpośrednio na ścianę pomieszczenia, można wybrać taką barwę, która najlepiej będzie pasowała do koloru farby.

W jakich barwach światła, świecą produkty dostępne na rynku?

Bez problemu można kupić żarówki w barwie światła 2200K.
Standardem są żarówki i taśmy LED w barwie 2700K i 3000K.
Coraz więcej produktów mamy dostępne w barwie 4000K.
Taśmy, żarówki i oświetlenie przemysłowe, prawie zawsze da się dostać w barwie 6000K.
Bardzo rzadko można dostać, ale w naszej ofercie mamy taśmy LED, w barwie 11000K.

Tak wygląda porównanie najbardziej popularnych barw światła, czyli ciepłej 2700K, dziennej 4000K i neutralnej 6000K:

Nasze taśmy w popularnych barwach:

Po co aż tyle barw światła i jakie jest przeznaczenie każdej barwy z osobna?

Tak szeroka gama barw światła daje możliwość wyboru najbardziej pasującej barwy światła dla Twoich potrzeb.

 • poniżej 2000K światło całkowicie ozdobne. Tak ciepłą barwę można uzyskać tylko ze świeczki lub ogniska.
 • 2200K oświetlenie bardzo ciepłe, całkowicie ozdobne. Dobrze spisuje się w pomieszczeniach do relaksu, ponieważ tak ciepła barwa światła, wprowadza bardzo rozluźniający (usypiający) nastrój.
 • 2700K – 3000K jest to barwa światła zbliżona do barwy tradycyjnej żarówki żarowej (2800K). Ta barwa dobrze pasuje do prywatnych mieszkań i domów, ponieważ wprowadza przyjemny ciepły nastrój. Taka barwa doskonale zgrywa się z ciepłymi kolorami otoczenia. Tego koloru światła nie polecamy do pracy, ponieważ światło w kolorze 3000K wprowadza odprężenie, rozluźnienie, relaks, co nie wpływa motywująco do działania.
 • 4000K – najbardziej uniwersalna barwa światła. Pomiędzy światłem ciepłym a zimnym. Barwa 4000K pasuje do każdego pomieszczenia a raczej do kolorystyki ścian, mebli i dodatków. Obecnie najczęściej wybierana barwa ze względu na to że pasuje osobom, które lubią ciepłe światło, oraz takim które lubią zimne światło, jest całkowicie pośrodku. Ta barwa w przeciwieństwie do barwy ciepłej (~2700K) nie wywołuje senności. Otoczenie oświetlone tym kolorem światła wygląda świeżo, a kolory są naturalne, wyglądają jak w świetle słonecznym. Światło bardzo podobne do słonecznego, jest przyjemne dla oczu.
  Ta barwa doskonale nadaje się do oświetlenia powierzchni mieszkalnych i również powierzchni biurowych, a nawet idealnie pasuje do oświetlenia ogrodów, parkingów. Jest bardzo uniwersalna.
 • 6000K światło całkiem białe. Pasuje do pomieszczeń urządzonych w białych kolorach. Taka barwa wygląda bardzo świeżo i pobudzająco, a jeśli źródło światła w kolorze 6000K nie jest zbyt mocne, pasuje również do stref odpoczynku. Światło słoneczne w bezchmurny dzień o godzinie 13 świeci w tej barwie więc ludzkie oko najlepiej dopasowuje się właśnie do takiego światła. Ta biała barwa światła nie zmienia kolorów otoczenia, jak np: ciepła barwa która białej kartce papieru dodaje trochę żółtego odcienia. Bez wątpienia ta barwa wygląda bardzo elegancko i dekoracyjnie, dlatego często taśmy LED, oświetlające sufit, montowane są właśnie w barwie 6000K. Barwa najbardziej motywująca i pobudzająca do pracy.
 • 10 000K i więcej całkowicie ozdobna barwa światła wpadająca w niebieski.

Do jakiego pomieszczenia jaką barwę wybrać?

 • prywatne mieszkanie / dom – najlepiej wybrać barwę ciepłą ~2700/3000K albo dzienną (4000K)
 • biuro, praca – barwę dzienną, najbardziej podobną do światła słonecznego (4000K)
 • magazyn – 4000K
 • kuchnia w lokalu gastronomicznym – 4000K – mięso i warzywa będą wygadały tak jakie są w rzeczywistości
 • oświetlenie zewnętrzne – 4000K
 • pracownia lakiernicza – wybierz barwę która nie wpływa na barwę kolorów otoczenia – 6000K

A tu jeszcze raz wszystkie barwy:

Potrzebujesz oświetlenia? Napisz od nas o indywidualną wycenę!

  Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

  - kliknij aby skopiować

  Potrzebujesz projekt łazienki?

  Polecamy naszego sprawdzonego partnera biznesowego u którego projektowanie łazienki to czysta przyjemność 🙂

  Jakie są barwy światła?

  Oświetlenie LED oferuje możliwość petycyjnego dobrania barwy światła. Najbardziej popularne są barwy monochromatyczne zaczynając od światła bardzo ciepłego 2200K podobnego do światła świeczki, przechodząc przez barwę 2700K czyli kolor światła tradycyjnej żarówki żarowej, kolejno idąc do barwy ciepłej 3000K, przechodząc przez barwę neutralną 4000K i dochodząc do barwy światła zimnej 6000K oraz ultra zimnej 11000K. Barwę światła należy wybrać według przeznaczenia pomieszczenia. Barwy światła to kolory, które widzimy, gdy światło o różnych długościach fal widzialnych pada na nasze oczy. Barwy światła to czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Te kolory tworzą spektrum światła widzialnego. Barwa światła zależy od długości fali, a każdy z tych kolorów ma inną długość fali. Czerwone światło ma najdłuższą falę, a fioletowe najkrótszą.

  Jakie światło jest lepsze białe czy żółte?

  To zależy od tego, w jakim celu chcesz użyć światła. Światło ciepłe, o niższej temperaturze barwowej, jest bardziej przyjazne dla oczu i może stworzyć przyjemny, ciepły klimat. Może być dobre do oświetlenia salonu lub sypialni. Światło zimne, o wyższej temperaturze barwowej, jest bardziej odświeżające i może być lepsze do pracy lub czytania. Zazwyczaj ma barwę białą lub niebieskawą. Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze światło jest takie, które najlepiej spełnia twoje potrzeby i preferencje.

  Jakie światło szkodzi oczom?

  Szkodliwe dla oczu jest światło o niskim współczynniku oddawania barwa CRI poniżej 80 (ang. color rendering index) które znacząco zmienia naturalny wygląd kolorów. Osoby funkcjonujące w pomieszczeniach oświetlonych światłem o niskim współczynniku oddawania barw mogą cierpieć na suchość oczu oraz ich zmęczenie. Kolejnym ważnym czynnikiem jest migotanie światła (ang flickering), źródła światła które emitują migotanie są szkodliwe dla oczu.

  Jaki kolor światła do pokoju?

  Jeśli chodzi o kolor światła LED do pokoju, to zależy to głównie od tego, jakiego rodzaju atmosferę chcesz stworzyć oraz jakiego rodzaju czynności będą w nim wykonywane. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru koloru światła LED:

  • Światło o ciepłej barwie (o temperaturze barwowej 2700-3000K) jest dobre do tworzenia przytulnego i relaksującego nastroju, więc sprawdzi się w sypialni czy salonie.
  • Światło o neutralnej barwie (o temperaturze barwowej 3500-4100K) jest dobre do zastosowań uniwersalnych, więc sprawdzi się w pokojach dziennych czy kuchniach.
  • Światło o zimnej barwie (o temperaturze barwowej 5000-6500K) jest dobre do wzmacniania skupienia i koncentracji, więc sprawdzi się w gabinetach czy pracowniach.

  Oczywiście, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o najlepszy kolor światła LED do pokoju, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, możesz zapytać o konkretne zastosowanie lub cele, jakie chcesz osiągnąć za pomocą oświetlenia LED.

  Jaka barwa światła do łazienki?

  Do łazienki najlepiej wybrać światło o barwie neutralnej lub chłodnej. Barwa neutralna (o temperaturze barwowej ok. 4000 K) jest dobra do oświetlenia całego pomieszczenia, natomiast barwa chłodna (ok. 5000 K) nadaje się lepiej do oświetlenia lustra, co pozytywnie wpływa na wygląd włosów i makijażu.

  Należy pamiętać, że barwa światła może wpływać na nasze samopoczucie i komfort. Światło o barwie ciepłej (o temperaturze barwowej ok. 2700 K) może być odprężające i relaksujące, natomiast światło o barwie chłodnej może być drażniące i męczące dla oczu.

  Ostateczny wybór barwy światła zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Ważne, aby światło było odpowiednio dobrane do charakteru pomieszczenia i jego przeznaczenia.

  Jaka barwa światła do salonu?

  Wybór odpowiedniej barwy światła do salonu zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć oraz jaka jest aranżacja pomieszczenia. Jeśli chcesz stworzyć przytulną i ciepłą atmosferę, dobrym wyborem będzie światło o ciepłej barwie, tj. o temperaturze barwowej 2700-3000 K. Jeśli natomiast chcesz stworzyć bardziej nowoczesny i elegancki wystrój, lepszym wyborem będzie światło o barwie zimnej, tj. o temperaturze barwowej powyżej 4000 K. Warto też pamiętać, że światło o barwie zimnej jest lepsze do czytania i pracy, natomiast światło o barwie ciepłej jest lepsze do relaksu i odpoczynku.

  Co oznacza barwa światła 3000K?

  Barwa światła paska LED o temperaturze barwowej 3000K to światło o ciepłej barwie. Barwa ta jest podobna do światła słonecznego o zmierzchu i jest często używana w pomieszczeniach, aby stworzyć przytulną i przyjazną atmosferę. Paski LED o tej temperaturze barwowej są często używane w domach, restauracjach i innych miejscach publicznych, aby stworzyć ciepłe i przyjazne światło. Oprócz temperatury barwowej, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę inne parametry, takie jak jasność i rozproszenie światła, aby uzyskać odpowiednie oświetlenie dla danej przestrzeni.

  Barwa światła 4000K neutralna

  Barwa światła paska LED 4000K oznacza, że światło emitowane przez pasek LED ma temperaturę barwową równą 4000K. Temperatura barwowa jest miarą barwy światła, która określa ciepło lub chłód światła wyrażoną w kelwinach (K). Im wyższa temperatura barwowa, tym bardziej niebieskie i chłodniejsze jest światło. 4000K to temperatura barwowa światła o barwie białej, chłodnej lub neutralnej, które jest często stosowane w miejscach pracy i w domach. Światło o tej temperaturze barwowej może być lepiej dostosowane do wielu różnych zastosowań niż światło o niższej lub wyższej temperaturze barwowej.

  Jaka to barwa 6000K?

  Barwa światła taśmy LED o temperaturze barwowej 6000K to światło białe, które ma chłodny odcień. Wartość 6000K odnosi się do temperatury barwowej światła, która jest mierzona w kelwinach (K). Im wyższa temperatura barwowa, tym bardziej zimny jest odcień światła. W przypadku światła o temperaturze barwowej 6000K, barwa jest bliska barwie światła dziennego, dlatego też taka taśma LED jest często stosowana w miejscach, gdzie potrzebne jest jasne, naturalne oświetlenie, takich jak biura czy sklepy.

  Jaka jest najlepsza barwa światła?

  Najlepsza barwa światła zależy od tego, do czego ma być ona używana. Jeśli szukasz światła do oświetlenia domu, to najlepsze będzie światło o barwie naturalnej lub delikatnie zimnej. Takie światło najlepiej odwzorowuje kolory i daje wygodne warunki do pracy czy odpoczynku. Jeśli jednak potrzebujesz światła do aktywności wymagającej dużej koncentracji, takiej jak czytanie czy praca biurowa, lepsze będzie światło o barwie chłodnej lub bardzo zimnej. Taka barwa światła pomoże Ci się skupić i zachować większą wydajność.

  Opinie
  Opinie Google Wszystkich opinii:
  Średnia ocen:
  ★★★★★
  Zobacz wszystkie opinie