Gwinty i trzonki – przewodnik – Porady & Produkty

Gwinty i trzonki – przewodnik – Porady & Produkty

W zależności od miejsca, które chcemy oświetlić żarówki różnią się od siebie m.in kształtem i kątem padania światła. Zdecydowanie najbardziej podstawową informacją jest jednak sposób mocowania, który w dużej mierze pozwala nam dobrze określić rodzaj żarówki.

Mocowania żarówek 230V

Żarówki zasilane na 230V stanowią znakomitą większość tych, które wykorzystujemy do oświetlenia domu/mieszkania.

E27– najbardziej popularny gwint, nazywanym potocznie “szerokim”. Znaczna część żarówek w niego wyposażonych ma kształt klasycznej “gruszki”. Takie mocowanie znajdzie zastosowanie w żyrandolach i większości innych punktów oświetlenia głównego, tzw. “górnego”.

E14– tzw. “wąski” gwint. Stosowany często w lampkach wolnostojących i kinkietach łazienkowych bądź w przedpokojach. Najpopularniejszymi żarówkami o tym typie trzonka są modele w kształcie świecy bądź płomyka.

GU10– stosowany w żarówkach będących ekwiwalentem dawnych”halo-spotów”. Żarówki w kształcie “grzybka”występują w dwóch średnicach – 50 i 35mm – doskonale sprawdzą się tak jako oświetlenie górne jak i oświetlenie dodatkowe/punktowe. Trzonek wkładamy w gniazdo i przekręcamy.

AR111 (G53)-  żarówki z tym gwintem stosowane najczęściej do oświetlania wystaw sklepowych. Żarówki z tym gwintem zasilane są napięciem 12V !

G9-trzonek przypomina trochę dwie końcówki agrafek, a żarówki tego typu, ze względu na niewielki gabaryt są stosowane w specjalnych kinkietach, bardzo często montowanych w łazienkach.

Mocowania żarówek 12V

Modele zasilane na mniejsze napięcie, wcześniej używane w pomieszczeniach o dużej wilgoci (na blatami kuchennymi, w łazienkach) stały się mniej popularne ale nadal znajdują zastosowanie jako zamiennik starego oświetlenia.

G4– trzonek przypomina wyglądem dwie, równoległe igły. Żarówki w niego zaopatrzone występują w kilku wersjach różniących się kształtem: kukurydzy, talerzyka etc. Żarówki na trzonku G4 występują także w oprawkach w kształcie “grzybka”,takiego jak w modelach GU10 – wówczas w zależności od średnicy modele noszą nazwę MR16 (50mm) i MR11 (35mm). Znajdą zastosowanie jako zamiennik oświetlenia kuchennego i łazienkowego, a także jako część składowa oświetlenia meblowego.

G53– drugie najpopularniejsze mocowanie oświetlenia na 12V, wygląda jak listewka z rogami zgiętymi pod kątem 90 stopni. Spotykana w żarówkach AR111/ES111 używanych przede wszystkim jako oświetlenie w sklepach.

Określenie typu mocowania ułatwia nam znacznie dobranie rodzaju żarówki, która znajdzie najlepsze zastosowanie w danym przypadku.

Potrzebujesz oświetlenia? Napisz od nas o indywidualną wycenę

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować