Jak przerobić oprawę / lampę na świetlówki LED T8

Jak przerobić oprawę / lampę na świetlówki LED T8

Cześć, mam na imię Michał i jestem ekspertem oświetlenia LED. Pokażę Wam teraz jak przerobić oprawę na normalne świetlówki na oprawę na świetlówki LED. Zaczynajmy!

Oczywiście zaczynamy od zdjęcia starej oprawy, tradycyjne świetlówki oraz część, do której przyczepiona jest elektronika. Samej obudowy górnej nie musimy odkręcać, nie będziemy jej potrzebowali. W oprawie, którą będziemy przerabiali mamy zamontowane elektroniczny balast, a świetlówki LED są zasilane napięciem 230V, więc cały elektroniczny balast musimy wyciąć.

Tą oprawę przerabiamy pod świetlówki LED zasilane jednostronnie, czyli faza dochodzi do tego bolca, a masa do tego bolca. Druga strona jest tylko mechanicznym podtrzymanie.

Na początku polecam usuwać wszystkie kable, żebyśmy mieli tutaj jasność i oczyścili miejsce z gąszczu kabli, których nie potrzebujemy. Do świetlówek LED’owych wypinanie przewodów pomaga odpowiednio przerobiona agrafka, która wpinamy obok przewodu. Na prawą stronę podpinamy fazę, do lewej strony wpinamy masę (jest to zamienne, więc nie ma to znaczenia co gdzie podepniecie).

Tak wygląda podłączenie pierwszej świetlówki. Z czarnego przewodu prądowego tutaj idzie wysokie napięcie 230V, idziemy nim na prawą stronę, a niebieskim na lewą, a drugą świetlówkę najlepiej zasilić ciągnąc napięcie z pierwszej świetlówki, wpinając się do niej. Napięcie z czarnego przewodu idzie najpierw do pierwszej świetlówki, na prawą stronę, a później stąd idzie do drugiej świetlówki i z tej strony przeciągamy napięcie do drugiej świetlówki. Z tak przygotowaną oprawą wracamy na górę.

Zasilanie doprowadziliśmy do tej strony, dlatego naklejką naklejką wpinamy świetlówki na tą stronę bo zazwyczaj jeśli świetlówki są zasilane jednostronnie to jest ono po tej stronie co naklejka. Świetlówki LED mamy zamontowane, zobaczmy czy świecą.

Jak widzicie, przerobienie samej oprawy zajmuje jakieś 4-5 minut, więc na pewno sobie z tym poradzicie. Do zobaczenia!

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu:

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować