fbpx
Jak wybrać taśmę LED? – Porady & Produkty

Jak wybrać taśmę LED? – Porady & Produkty

Taśma LED do działania potrzebuje kompatybilne urządzenia:

1. Zasilacz – jest niezbędny do działania taśmy LED

2. Sterownik – montowany pomiędzy taśmą a zasilaczem

*sterownik przy taśmie jedno kolorowej nie jest niezbędny ale bardzo przydatny do ustawiania natężenia światła, a przy taśmach zmieniających kolor jak taśma RGB, albo CCT, albo RGBW jest niezbędny do sterowania barwą światła oraz natężeniem światła.

1. Do salonu – podwieszany sufit lub gzymsy oświetleniowe

Niezależnie czy światło z taśmy LED ma być światłem głównym, czy ma to być tylko element dekoracyjny, najlepiej wybrać taśmę o mocy 8,4W, czyli o pośredniej mocy. Jeśli światła okaże się zbyt wiele, w dowolnej chwili, do instalacji można dołączyć sterownik, za pomocą którego reguluje się natężenie światła. Generalnie lepiej żeby światła było więcej, bo zawsze można je przygasić, a jak taśma była by słabsza i okazało by się że światła jest za mało, to zostaje już tylko dokupić i domontować drugi rząd taśmy LED.

Jeśli potrzebujesz bardzo dużo światła, wybierz taśmę LED o mocy 20W.

A jaką wybrać barwę światła?Barwę światła dobierz do kolorów pomieszczenia. Nasze podpowiedzi to:

-do ciepłych kolorów wnętrza (np: żółte, czerwone, bordowe, brązowe kolory ścian) świetnie pasuje barwa ciepła 3000K, oraz 4000K, z tym że barwa ciepła 3000K, dodaje trochę żółtego odcieniu oświetlanym kolorom, a barwa 4000K, zachowuje się bardziej neutralnie.

-do stonowanych kolorów, czyli np: szare lub białe ściany, doskonale pasuje taśma w barwie 6000K, ponieważ jest to całkiem białe światło, które idealnie współgra z chłodnymi kolorami otoczenia, ale jeśli ściany są chłodne i światło jest chłodne to dobrze żeby w pomieszczeniu były ciepłe dodatki, jak ciepła podłoga, drewniane żaluzje, drewniany stół i ciepła kanapa. Jeśli barwa światła 6000K nie jest w Twoim guście, wybierz 4000K, jest to bardzo uniwersalna światła.

Proponowane produkty:

Do oświetlenia salonu polecamy gzymsy oświetleniowe.
To tańsze rozwiązanie niż podwieszany sufit, a wygląda bardzo łądnie! Gzyms montuje się na ścianie, w dystancie ~15cm od sufitu, a na gzyms przykleja się taśmę LED, która równomiernie oświetla sufit.

Proponowane produkty:

Oświetlenie półek – ozdobne
Jako oświetlenie ozdobne idealnie pasuje taśma LED o mocy 6W, najlepiej w ciepłych ozdobnych kolorach.
Taśmę zamontuj w aluminiowym prfilu.

Proponowane produkty:

2. Oświetlenie łazienki

W łazience taśma LED jest narażona na działanie pary wodnej. W krótkiej perspektywie czasu, nic jej to nie szkodzi, ale przy dłuższym użytkowaniu, lepiej żeby była zabezpieczona przed wodą, szczególnie nad prysznicem lub wanną, czyli w miejscach gdzie tej pary i wody jest najwięcej.

Na sufit
najlepiej wybrać taśmę o mocy 10W, taśma może ale nie musi być wodoodporna (chyba że jest bezpośrednio nad prysznicem) a co do barwy to według preferencji, ale pamiętaj trzy zasady:
1. ciepłe kolory ścian dobrze współgrają z ciepłym światłem od 3000-4000K
2. chłodne kolory ścian dobrze współgrają z naturalnymi kolorami światła 4000K-6000K
3. barwa światła 4000K jest bardzo uniwersalna i pasuje do każdego wnętrza

Proponowane produkty:

Do podświetlanych półek
jeśli chcesz dekoracyjnie ozdobić półki, nie potrzebujesz bardzo dużo światła, więc wystarczy taśma LED o mocy 6W, ale jeśli chcesz żeby taśma LED dawała tyle światła, żeby np: móc coś swobodnie na tej półce znaleźć i odczytać etykietę, wybierz taśmę o mocy 10W. Jeśli na półkach może osadzać się woda, wybierz taką taśmę która ma ochronę przed wodą IP54 NANO, a samą taśmę zamknij w profilu aluminiowym.
Co do koloru światła, to jako ozdobne ładnie wygląda barwa 2200K, lub 3000K

Proponowane produkty:

Za lustro
żeby podświetlenie lustra wyglądało efektownie, zastosuj taśmę o mocy 10W koniecznie wodoodporną IP54 NANO, a najlepiej schowaj ją w profilu aluminiowym. Kolor światła wybierz według gustu. Barwę światła wybierz według własnego uznania pamiętając o 3 zasadach:
1. ciepłe kolory ścian dobrze współgrają z ciepłym światłem od 3000-4000K
2. chłodne kolory ścian dobrze współgrają z naturalnymi kolorami światła 4000K-6000K
3. barwa światła 4000K jest bardzo uniwersalna i pasuje do każdego wnętrza

Proponowane produkty:

Pod wannę
wybierz koniecznie wodoodporną taśmę IP54 NANO i schowaj ją w profilu aluminiowym, też wodoodpornym. Pod wannę polecamy taśmę LED o mocy 10W. Barwę światła wybierz według własnego uznania pamiętając o 3 zasadach:
1. ciepłe kolory ścian dobrze współgrają z ciepłym światłem od 3000-4000K
2. chłodne kolory ścian dobrze współgrają z naturalnymi kolorami światła 4000K-6000K
3. barwa światła 4000K jest bardzo uniwersalna i pasuje do każdego wnętrza

Jeśli szukasz wanny, polecamy świetną ofertę u naszego partnera www.gnsbud.pl

Proponowane produkty:

Do podłogi jako “świecąca fuga”
koniecznie wybierz gęstą taśmę 120LED o mocy 10W, chodzi o to żeby było jak najwięcej diod LED, dzięki czemu taśma stworzy równą linię światła. Na podłodze może regularnie zalegać dużo wody, więc taśma LED musi być wodoodporna IP54 NANO i profil musi być wodoodporny z grubą szybką, która nie pęknie pod naporem buta. 
Barwę światła wybierz według uznania.

Proponowane produkty:

3. Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie blatu kuchennego
najlepszym wyborem jest taśma o mocy 8,4W w barwie 4000K! Słabsza taśma da za mało światła a mocniejsza da go niepotrzebnie dużo (robiliśmy wiele testów, na własnych kuchniach i jednogłośnie każdy z nas uważa że 10W to najlepsza moc taśmy do oświetlenia blatu kuchennego).
Co do barwy światła, to polecamy 4000K, ponieważ jedzenie oświetlane tą barwą, wygląda najlepiej, a dodatkowo barwa 4000K pasuje do wszystkich kolorów blatów, płytek itd… jest bardzo uniwersalna. 
Taśmę LED zamontuj w profilu aluminiowym. 

Proponowane produkty:


Oświetlenie szafek kuchennych

jeśli oświetlasz jedna szafkę, zastosuj taśmę LED o mocy 6W, a jeśli jedna taśma LED ma oświetlić wiele szafek zastosuj mocniejsza taśmę LED o mocy 10W. 
Jeśli wnętrze szafek jest białe to ta kolorystyka świetlenia będzie się komponować również z białą barwą światła czyli 6000K. 
Taśmę LED zamontuj w profilu aluminiowym. Do instalacji możesz dołączyć czujnik otwarcia szafki, który automatycznie zapali światła po otwarciu szafki.

Proponowane produkty:

Oświetlenie szuflad
Do oświetlenia szuflady idealnie pasuje taśma LED o mocy 6W najlepiej w dowolnej barwie. Taśmę zamontuj ją w profilu aluminiowym i dołącz czujnik otwarcia szafki, który automatycznie zapali światła po odsunięciu szuflady.

Proponowane produkty:


4. Oświetlenie schodów

Do oświetlenia schodów nie potrzeba bardzo dużo światła, więc idealnie sprawdzi się taśma LED o mocy 6W, ale taśma o 10W ma 2x więcej diod LED, więc tworzy ładną równomierną linię światła, a przy taśmie 6W diody są rozstawione gęściej i w odbiciu schodka widać pojedyncze punkty światła (ma to znaczenie jeśli taśma LED świeci w stronę schodów i są one powierzchnią odbijającą światło, czuli np: mocno lakierowane. Żeby stworzyć jednolitą linię światła wybierz taśmę 120LED o mocy 10W, a jeśli światła będzie za dużo, możesz dołączyć sterownik, za pomocąktórego ściemnisz światło. 
Taśmę zamontuj w profilu aluminiowym i zamknij go mleczną szybką, co zmniejszy efekt odbijających się diod LED od błyszczących schodów.
Jeśli schody są drewniane, idealnie pasować będzie do nich ciepła barwa światła 3000K, a jeśli schody są obłożone np: płytkami, polecamy barwę 4000K, lub 6000K, w zależności od gustu. 

Proponowane produkty:

5. Oświetlenie reklamowe – np: witryny sklepowej lub szyldu


Tu ważne jest żeby oświetlenie przyciągało uwagę, więc światła musi być dużo. Wybierz taśmę LED o mocy 20W, która daje bardzo dużo światła.
Jeśli reklama jest na zewnątrz, taśmę LED zabezpiecz warstwą lakieru wodoodpornego, dostępnego w sprayu NANO powłoka.
Do oświetlenia reklamowego, idealnie sprawdza się najjaśniejsza barwa światła 6000K, a jeśli potrzebujesz bardziej ciepłe światło wybierz 4000K

Proponowane produkty:

6. Oświetlenie regałów sklepowych

Cały sklep jest już dobrze doświetlony? To oświetlenie regału sklepowego musi być jeszcze mocniejsze, w końcu po to oświetlasz regał żeby się wyróżniał, a produkty ustawione na nim mają krzyczeć do Klientów “kup mnie!”, więc dobrze jest wybrać mocną taśmę LED 20W.
Co do barwy światła to wybierz:
-do pieczywa, ciastek, wypieków barwę 3000K
-do zabawek barwę 3000K
-do produktów spożywczych barwę 4000K
-do sprzętu elektrycznego, ogrodniczego, rtv, agd, ubrać i biżuterii barwę 6000K

Taśmę LED zamontuj w profilu aluminiowym

Proponowane produkty:

7. Do produkcji lampy domowej roboty

Wybierz taśmę LED o mocy 20W, która daje dużo światła!

Proponowane produkty:

Potrzebujesz dodatkowej pomocy przy doborze produktów?
Zadzwoń do nas, lub napisz maila!

    Opinie
    Opinie Google Wszystkich opinii:
    Średnia ocen:
    ★★★★★
    Zobacz wszystkie opinie