Jest wiele różnych taśm LED, każda jest trochę inna, niektóre różnią się od siebie znacząco. Wybór jest duży a decyzja nie łatwa. My przychodzimy z pomocą. Przedstawiamy podstawowy schemat wyboru taśmy LED. Kierując się naszymi wytycznymi, zamówisz produkt, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom.


Zaczynajmy :)
Krok 1.-Czy taśma będzie narażona na działanie wody?


Jeśli nie, to wybierz taśmę LED niewodoodporną, czyli z oznaczeniami IP20 lub IP33, ponieważ Twoja taśma nie będzie potrzebować osłony przed woda i wilgocią

Jeśli tak to:
a)  narażona na wilgoć - możesz zamontować niewodoodporny pasek LED w aluminiowym, profilu, który zakryjesz szybką, która nie tylko ochroni taśmę przed wilgocią, ale również ładnie rozproszy światło

b) narażona na polanie strumieniem wody - wybierz taśmę LED wodoodporną z oznaczeniem IP54 lub IP65 albo nawet IP68. Jeśli montujesz taśmę na zewnątrz, najlepiej schowaj ją w aluminiowym profilu, który dodatkowo ochroni całą taśmę przez bezpośrednim działaniem wody.Krok 2.-Jak długo w ciągu dnia będzie świecić?

Tu już jest kwestia nie samej taśmy LED, ale powierzchni na której będzie osadzona. Taśma LED podczas świecenia, nagrzewa się. To ciepło albo w całości zostaje na taśmie albo jest przejmowane przez inny obiekt. Jeśli taśma ma świecić więcej niż godzinę dziennie, należy ją zamontować w aluminiowym profilu, który odbierze ciepło wytworzone na pasku podczas pracy. Im taśma się mniej nagrzewa, tym dłużej będzie działać. Jeśli przyklei się ją np: bezpośrednio do drewnianych półek i będzie świecić kilka, lub kilkanaście godzin dziennie, to po kilku miesiącach jej moc świecenia znacznie spadnie. Taśma będzie dawała mniej światła. Profil aluminiowy, jest naturalnym radiatorem, który ochroni paski LED przed nadmiernym nagrzewaniem i wypalaniem się diod LED.Krok 3.-Którą barwę światła wybrać

Taśmy LED dostępne są w kilku barwach światła. Każda barwa ma inne zastosowanie. Wybierz kolor światła, który najbardziej pasuje do Twojej wizji.


Barwa ciepła 3000K - ciepłe światło doskonale nadaje się do relaksu i odprężenia.
Bardzo często stosowana do tworzenia przyjemnego klimatu w zaciszu domowych salonów oraz ciepłych wnętrzach
hoteli i restauracji. Ciepła barwa światła, najmocniej wyciąga głębię naturalnych kolorów, dlatego
doskonale nadaje się do oświetlania naturalnego drewna czy czerwonej cegły.

Barwa dzienna 4000K - to barwa najbardziej podobna do światła słonecznego.
Czyli jest to barwa w której ludzkie oko „czuje się” najlepiej. Dlatego to barwa najbardziej uniwersalna,
doskonale nadaje się zarówno do stref odpoczynku jak i do oświetlania powierzchni biurowych i magazynowych.

Barwa neutralna 6000K - jest to najjaśniejsza barwa światła. Dlatego tą barwę wybiera się
zazwyczaj do oświetlania powierzchni roboczych, które wymagają mocnego naświetlenia.
Ze względu na to że ta barwa nie zmienia kolorów, jest najczęściej stosowana w przemyśle reklamowym.

----->tu znajdziesz artykuł o barwach światłaTaśma Ciepło-Zimna -
 w tym pasku, w jednej diodzie LED, są dwie małe. Dioda ciepła i dioda zimna. Barwę światła uzyskuje się z mieszania tych dwóch kolorów światła. Dzięki tej taśmie, raz możesz ustawić całkowicie ciepły kolor światła, później go zmienić na dzienny, później bardziej neutralny aż w końcu możesz ustawić barwę zimna. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, szczególnie mocno przez nas polecane!Taśma RGB -
 ten pasek w jednej diodzie ma 3 mniejsze diody (czerwoną, zieloną, niebieską). Kolory tych diod można dowolnie mieszać, a barwę świecenia uzyskuje się za pomocą mieszania tych 3 kolorów. Z tej taśmy nie uzyskamy idealnej białej barwy światła.Taśma RGBW -
 w tej taśmie na jednej diodzie są aż 4 mniejsze diody LED (czerwona, zielona, niebieska i biała - biała ciepła albo biała zimna, co do koloru bieli trzeba zdecydować przy zakupie). Barwę światła uzyskuje się z mieszania 4 kolorów światła, a dzięki białej diodzie, można ustawić całkiem białe światło (ciepła lub zimne, w zależności od tego jaką wersję taśmy RGBW kupisz)


----> tu znajdziesz artykuł o porównaniu białej barwy światła z taśmy RGB vs RGBWKrok 4. -Jaką moc taśmy LED wybrać?

W naszej ofercie mamy taśmy LED w przedziale mocy od 6W do 18W. W zależności od tego jaką powierzchnię oświetlasz i ile ma być tam światła, taką moc taśmy powinieneś wybrać.

Taśmy o mocy 6W/1m - wybierz jeśli światło ma dać tylko dekoracyjny efekt. 

Taśmy o mocy 8,4W/1m - są najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane. Jeśli oświetlasz podwieszany sufit, wybierz tą moc. Jeśli światła będzie za dużo, w każdej chwili, do już gotowej instalacji, możesz dodać ściemniacz, ale jeśli wybierzesz słabsza taśmę i światła okazało by się za mało, to słabej taśmy już nie rozjaśnisz, a mocniejszą, zawsze omżesz przyciemnić. 
Tą taśmę wybiera się do oświetlania sufitów, mebli, blatów kuchennych i wielu innych powierzchni gdzie ilość światła powinna być spora, ale nie za bardzo przesadzona.

Taśmy o mocy 12W/1m - montuje się w miejsca gdzie światła z paska ma być faktycznie dużo.

Taśmy o mocy 18W/1m - dają już bardzo dużo światła, więc te wykorzystuje się do miejsc gdzie taśma ma być głównym oświetleniem. Krok 5.-Czy zależy Ci na zachowaniu dobrego wzroku?

W naszej ofercie mamy dwa rodzaje taśmy LED - standardowe i profesjonalne.

Standardowej jakości taśmy LED przy faktycznych pomiarach na urządzeniu laboratoryjnym, świecą światłem niskiej jakości, takim do którego oczy nie są w stanie się przyzwyczaić, więc się męczą a przy dłuższym funkcjonowaniu w takim świetle wzrok ulega stopniowemu pogarszaniu. Za jakość światła odpowiedzialny jest wskaźnik RA. Im RA jest wyższe, tym światło jest bardziej zbliżone do naturalnego światła słońca. Granicznym punktem jest RA80. Jeśli oświetlenie świeci z RA wyższym niż 80 to Twoje oczy przyzwyczają się do tej barwy i będziesz się czuł jak w naturalnym oświetleniu. Jeśli RA jest poniżej 80 to zawsze będziesz czuł, że jesteś w sztucznym świetle. Standardowe taśmy, nawet jeśli na opakowaniu mają podane RA=80 to faktycznie w pomiarach wychodzą RA~70 co dla ludzkich oczu jest bardzo męczące. 
Profesjonale taśmy LED, które oferujemy, mają RA na poziomie powyżej 80. Ich światło dla ludzkich oczu jest naturalne.


Krok 6.-Na jak długo montujesz taśmę LED

Jeśli robisz półki do supermarketu na promocyjne produkty, które za 2 miesiące będą do wyrzucenia, zdecydowanie wybierz taśmy LED standardowej jakości. Te taśmy, które my sprzedajemy jako standard, inni oferują jako PRO.
Jeśli robisz instalację na kilka lat, zdecydowanie zastosuj taśmy profesjonalne, które nie będą słabły i zmieniały barwy światła, co zdecydowanie dzieje się przy tańszych produktach.
Krok 7.-Dodatki:

Taśmy LED możesz ściemniać oraz rozjaśniać, a jak masz taśmę RGB to dodatkowo możesz zmieniać ich kolor.

Do taśmy możesz domówić:
-sterowniki na pilota
-sterowniki na panel ścienny
-jeden sterownik może kontrolować 4 taśmy zamontowane w różnych miejscach
-jedna taśma może być sterowana równocześnie pilotem oraz panelem naściennym

Potrzebujesz oświetlenia? Napisz od nas o indywidualną wycenę!

Skorzystaj z formularza:

* wymagane pola