Jaka moc oświetlenia LED na 1m2

Kiedy masz oświetlić jakieś pomieszczenie, musisz zastanowić się przede wszystkim, jakie jest jego przeznaczenie. Jeśli bowiem ma ono służyć jako kawiarnia czy bar, wiadomym jest, że oświetlenie nie musi być zbyt intensywne. Jeżeli natomiast ma to być gabinet biurowy czy inny, wymagać będzie większej ilości światła.

W powyższym filmie odnosimy się przede wszystkim do drugiego przypadku. Przykładowe pomieszczenie ma 12 metrów kwadratowych, czyli tyle, ile posiada wiele pomieszczeń biurowych. Zostały w nich zastosowane dwa panele ledowe, każdy o mocy 36 watów. Oznacza to, że całe pomieszczenie naświetlane jest równomiernie 72-watowym światłem.

Aby sprawdzić dokładnie poziom naświetlenia, nasz specjalista używa luksomierza. Dzięki niemu otrzymujemy wynik ponad 500 lumenów, co z kolei daje około 5-6 lumenów na metr kwadratowy. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku pomieszczeń, wymagających dobrego naświetlenia, takich jak chociażby biura.

Na podstawie powyższego przykładu można stworzyć prosty przelicznik, dzięki któremu szybko i łatwo obliczysz, jakie panele sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach.

Przyjmując, że na jeden metr kwadratowy optymalne oświetlenie to 5-6 lumenów, wystarczy pomnożyć liczbę metrów danego pomieszczenia przez 5 lub 6 (zależnie od preferowanego oświetlenia).

Dla przykładu przyjmijmy, że mamy oświetlić pomieszczenie, które ma 34 metry kwadratowe. Aby sprawdzić, jakie panele LED sprawdzą się najlepiej, należy wykonać proste obliczenie:

  • 34 x 5 = 170
  • 34 x 6 = 204

Mając te wyniki możemy dostosować odpowiednie oświetlenie, wybierając panele o konkretnej mocy. Nawiązując do naszego przykładu, aby zapewnić odpowiedni poziom światła w pomieszczeniu, mającym 34 metry kwadratowe, zamontować można np. pięć paneli o mocy 38 watów bądź cztery o mocy 50 watów.

Należy jednocześnie pamiętać o tym, aby rozmieścić poszczególne moduły lub panele równomiernie. Tylko dzięki temu uzyskamy odpowiednie doświetlenie całego pomieszczenia.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu:

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować