Kiedy 12V – poradnik – Porady & Produkty

Kiedy 12V – poradnik – Porady & Produkty

Najpopularniejsze elementy oświetlenia domowego występują w wersjach zasilanych na 230V, a także w wersjach na 12V. Kiedy zastosować żarówki zasilane bezpiecznym napięciem 12V ?

Pięć prostych porad: 

  1. Oświetlenie 12V było i nadal jest wykorzystywane w miejscach narażonych na wilgoć – w łazienkach i kuchniach. Co prawda istnieją oprawy hermetyczne, które umożliwiają montaż dowolnego modelu, jednak nadal fachowcy rekomendują korzystanie ze źródeł 12V.
  2. Dobrym pomysłem jest montaż żarówek 12V na zewnątrz – sytuacja jest bardzo podobna jak w przypadku łazienek i kuchni.
  3. Oświetlenie zasilane na 12V jest zwykle niewielkiego gabarytu- doskonale nadaje się do montażu w meblach i ekspozycjach sklepowych oraz reklamowych.
  4. Źródła światła na 12V doskonale sprawdzą się jako dodatkowe oświetlenie użytkowe w samochodzie dostawczym (do przestrzeni ładunkowej), w camperze, przyczepie campingowej lub na łodzi.
  5. Źródła światła na 12V możemy montować wszędzie tam gdzie było ono stosowane wcześniej – warto jednak rozważyć wymianę na wersje 230V, która oferuje znacznie szerszy wybór modeli.

Pamiętajmy, że do oświetlenia na 12V potrzebujemy zasilacza. Aby właściwie dobrać to urządzenie, należy obliczyć pobór mocy systemu, który będzie sumą wartości poboru mocy wszystkich żarówek. Do źródeł światła 12V znajdują zastosowanie te same zasilacze co w przypadku taśm LED.

Poświetlenia? Napisz od nas o indywidualną wycenę!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować