Kontrolery i ściemniacze – przewodnik – Porady & Produkty

Kontrolery i ściemniacze – przewodnik – Porady & Produkty

Kiedy już podjęliśmy wybór, jaki rodzaj taśmy zastosujemy i dobraliśmy akcesoria takie jak zasilacz czy profil  warto zastanowić się nad sposobem w jaki będziemy taśmą zarządzać, czyli wybierz ściemniacz led.

Producenci stworzyli szereg rozwiązań, które w zależności od naszych preferencji pozwolą w dogodny sposób w pełni wykorzystać możliwości taśm. W dużym uproszczeniu, urządzenia te dzielą się na kontrolery do taśm monochromatycznych i kontrolery RGB. Szczególnym przypadkiem są taśmy Multiwhite o których piszemy.

Urządzenia występują w wersjach manualnych i z pilotem.

Kontrolery manualne

W zależności od wersji, pozwalają na dość precyzyjne administrowanie taśmą. Są zwykle oparte o potencjometry, które poprzez odpowiednią manipulację pozwalają wyszukać interesującą nas konfigurację. Ponadto, w przypadku ściemniaczy, mamy do dyspozycji modele dotykowe i bezdotykowe, które pozwalają na estetyczną zabudowę. W przypadku zastosowania taśmy jako oświetlenia kuchennego blatu, świetnym rozwiązaniem będzie również MOVE SENSOR CONTROL. Manualne rozwiązanie sterowania taśmą RGB pozwoli nam natomiast na dobranie praktycznie dowolnej barwy i pozostawienie jej bez zmian po wyłączeniu zasilania– w przypadku urządzeń opartych o pilota, funkcja ta jest odrobinę ograniczona.

Kontrolery sterowanie za pomocą pilota

Składają się z urządzenia nadawczego (pilota) i odbiorczego (w postaci modułu, najczęściej wielkości pudełka zapałek). Występują w wersjach sterowania na podczerwień (IR) wymuszających kontakt “wzrokowy” między poszczególnymi elementami oraz radiowej (RF) gdzie możemy sterować taśmą z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Wersja RF jest więc znacznie wygodniejsza w użytkowaniu. Ponadto, ta klasa urządzeń występuje w wersjach umożliwiających pełne administrowanie taśmą, jak także rozbudowę systemu o kilka niezależnie działających linii świetlnych. Najpopularniejszym kontrolerem tego typu są urządzenia marki MI LIGHT (czytaj tutaj). Wybierając kontroler musimy pamiętać o tym, że poszczególne urządzenia mają określone obciążenie maksymalne liczone w A. Należy więc sprawdzić jakie maksymalne natężenie prądu generuje nasza taśma i na tej podstawie wybrać odpowiednie urządzenie sterujące. Przykładowo, dla taśmy 300 SMD3528 będzie to 0,4A (moc taśmy W / 12 ).

Podsumowując – aby dobrze wybrać kontroler musimy przez chwilę zastanowić się gdzie dokładnie będzie ulokowana linia świetlna i w jaki sposób będziemy chcieli nią zarządzać

Nie jest prawdą, że w wszystkich przypadkach  najbardziej zasadnym będzie system oparty o pilota- taśma zamontowana jako oświetlenie biurka będzie znacznie wygodniejsza w użyciu, jeśli zastosujemy np. ściemniacz bezdotykowy montowany w profilu. W ten sposób, będziemy mogli dostosować moc świecenia ruchem ręki- bez konieczności szukania pilota. Inaczej w przypadku salonu oświetlonego taśmą na gzymsach, półkach i za telewizorem-w tym przypadku najwygodniejszy w użyciu będzie system MI LIGHT. System nastrojowego oświetlenia w łazience możemy stworzyć w oparciu o ściemniacz/kontroler (montowany do puszki fi 60) z panelem szklanym. Możliwości ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

Potrzebujesz oświetlenia? Napisz od nas o indywidualną wycenę!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować