Lumeny – natężenie światła – strumień świetlny led – PORADY & PRODUKTY

Lumeny – natężenie światła – strumień świetlny led – PORADY & PRODUKTY

Lumeny – czyli jednostka miary strumienia świetlnego

W układzie SI [lm]. Jest to jednostka miary strumienia świetlnego, czyli całkowitej mocy światła, jaką emituje dane źródło, przechodzące przez określoną powierzchnię. Przykład – im więcej lumenów, tym więcej światła dostarcza żarówka czy LED. Lumeny wykorzystuje się przede wszystkim do obliczenia skuteczności świetlnej, a tym samym wydajności oświetlenia. Wystarczy podzielić strumień świetlny (lumeny) przez moc żarówki (Waty). Im wyższa skuteczność, tym wydajniejsze światło.

 Co to są luxy?

Lux [lx]– jest to jednostka natężenia oświetlenia, która określa jaki strumień świetlny pada na powierzchnię 1 m2. Innymi słowy, luks to ilość lumenów dzielona przez wielkość obszaru, na który pada światło. Należy jednak pamiętać, że natężenie światła tego samego źródła będzie zmniejszać się lub zwiększać wraz ze zmianą odległości od oświetlanej powierzchni. Im dalej zostanie umieszczone źródło np. lampa, tym mniejsze będzie natężenie światła.

 Jak przeliczyć lumeny na luxy?

Nie da się tego tak łatwo przeliczyć, bo wszystko zależy od tego ile światła dociera do danego punktu z źródła światła. Można skorzystać z poniższego, przybliżonego zestawienia.

 Lumeny / Moc żarówki:

  • 220lm – 25W tradycyjnej starej żarówki żarowej
  • 410lm – 40W tradycyjnej starej żarówki żarowej
  • 800lm – 60W tradycyjnej starej żarówki żarowej
  • 1000lm – 75W tradycyjnej starej żarówki żarowej
  • 1300lm – 100W tradycyjnej starej żarówki żarowej

Oświetlenie LED daje więcej światła przy tej samej ilości lumenów

Porównując lampę led z tradycyjną żarówką zauważymy że LED ma mniej lumenów ale w rzeczywistości daje więcej światła, czyli więcej luxów. A wynika to z tego, że led daje światło skupione, padające w konkretnym kierunku. A tradycyjna żarówka świeci w koło, dlatego część światła nie jest efektywnie wykorzystana – tracimy go na odbicie. Tradycyjna żarówka podczas świecenia wydziela bardzo dużo ciepła, odwrotnie do źródeł ledowych które nie nagrzewają się do takich temperatur. Dzięki temu nie obniżają swojej emisji światła.

Ile światła do odpoczynku?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć ile powinniśmy mieć światła do odpoczynku. Kiedyś Nasi bardzo dawni przodkowie cykle życia wyznaczali ruchami słońca i jego mocą świecenia. Teraz możemy przyjąć podobnie. Aby odpoczywać warto korzystać z klimatycznego, delikatnego światła o ciepłej barwie. Aby Nasz organizm się wyciszył i uspokoił. Dzięki temu łatwiej przejdziemy do etapu snu.

 

Natężenie oświetlenia do pracy

Do pracy odwrotnie do odpoczynku potrzebujemy dużo i mocnego światła. Najlepiej w barwach neutralnych aby pobudzić organizm do pracy. Na pewno dobrze oświetlone miejsce pracy będzie sprzyjać efektywnemu wykonywaniu obowiązków.

Im jaśniejsza barwa światła tym więcej lumenów z tej samej mocy
Wybierając oświetlenie LED o tej samej mocy ale innych barwach uzyskamy różną ilość światła. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że światło traci moc na uzyskanie koloru. Najmocniejsze światło będzie koloru białego 6000K

 

Natężenie światła do salonu

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest gdy źródłami światła mają możliwość sterowani natężeniem światła. Jak potrzebujemu światła do pracy to zwiększamy ilość światła. Jak odpoczywamy to zmniejszamy ilość światła. Nie mając takiego oświetlenia możemy zdecydować się na kilka źródeł światła i w taki sposób sterować natężeniem światła. Warto mieć dobre oświetlony stół. Tam spędza się dużo czasu, przeważnie coś przy nim się robi więc światło na pewno będzie potrzebne.

Do salonu polecamy:

Natężenie oświetlenia do biura

W biurze potrzebujemy dużo mocnego i jasnego światła. Najlepiej o barwie 3000K lub 4000K. W takiej barwie światła człowiek maksymalnie wykorzysta swoją energie na pracę. Przy ciepłych barwach światła albo gdy światła będzie zbyt mało ludzki organizm “przełączy się” w tryb odpoczynku, zacznie produkować melatoninę i już nie będzie taki wydajny. Na powierzchni biurka powinno być minimum 500lx jasnego światła. Jednak jak pójdziemy w drugą stronę i światła będzie za dużo to praca również nie będzie należała do przyjemnych bo będziemy oślepiani.

Lampy polecane do biura:

Jaki strumień świetlny do oświetlenia magazynu

Magazyn nie różni się zbytno od innych pomieszczeń gdzie ludzie pracują. Tutaj też trzeba zadbać o odpowiednią ilość światła. Będzie odwiednia jakość światła to ludzie będą pracować efektywnie. W miejscach gdzie trwają procesy pakowania warto wyposażyć w oświetlenie minimum 300lx. A w miejscach gdzie towar jest tylko składowany i przechowywany minimum 200lx. Ilość światla jest zapisany w normach. Aby uzyskać dokładniejsze wyliczenia odnośnie ilości światła wykorzystuje się specjalne programy do obliczej i rozrysowania gdzie zamontować odpowiednie lampy.

Do magazynu polecamy:

Potrzebujesz pomocy w wyborze oświetlenia? Skontaktuj się z nami!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować