Jak obliczyć moc zasilacza do led?

Jak obliczyć moc zasilacza do led?

Zacznijmy od początku. Aby wykorzystać pasek led do oświetlenia pomieszczenia, czy to kuchni, czy salonu lub każdego innego wnętrza potrzebujemy zasilacz. Taśmy LED nie możemy podłączyć bezpośrednio do zasilania 230V, ponieważ od razu się spali. Jeśli kupimy gotowy zestaw składający się z paska led i dobranego do niego zasilacza to mamy problem z głowy. Rozkładamy taśmę led w wybranym przez Nas miejscu. Chowamy gdzieś zasilacz. Doprowadzamy do niego zasilanie. Podłączamy odpowiednie kable i cieszymy się z nowego oświetlenia. W sytuacji gdy chcemy mieć kilka pasków led lub nie ma gotowego zestawu z odpowiadającą Nam długością musimy zdecydować w jaki zasilacz będziemy musieli się wyposażyć, aby cały zestaw dobrze świecił.

Zasilacz – co to za urządzenie?

Nie zagłębiając się w szczegóły i anatomię samego urządzenia z czego się składa można powiedzieć, że zamienia napięcie przemienne 230V na stałe napięcie o wartości 12V lub 24V. Nie tylko zmienia wartość, ale także stabilizuje napięcie dzięki kondensatorom i tranzystorom. Moc zasilaczy wyrażamy w watach.

Jaki zasilacz wybrać?

Oprócz wyboru mocy zasilacza możemy wybrać jego budowę. A to ważna sprawa kiedy mamy mało przestrzeni na umieszczenie go w wybranym miejscu. Wraz z rozwojem technologii najpopularniejsze stały się dwa rodzaje zasilaczy

Modułowy – rzadziej stosowany ze względu na wbudowany wentylator chłodzący urządzenie i dźwięk jaki wydaje, sprawdzi się w rozdzielni czy w innym wyizolowanym miejscu. Dodatkowo są większych rozmiarów.

Hermetyczny – to przeciwieństwo modułowego. Ma mniejsze rozmiary, dzięki temu łatwiej go ukryć. Ma niższą awaryjność, a to duży plus, bo zasilacz często jest gdzieś schowany i nie tak łatwo go wymienić gdyby się zepsuł. Dodatkowo mają IP67, co oznacza że są wysokoodporne na pył i zachlapanie.

Zasilacze modułowe:

Zasilacze hermetyczne:

Dlaczego warto dobrać odpowiedni zasilacz?

W skrócie mówiąc dla Naszej wygody, bo źle dobrany zasilacz będzie sprawiał problemy. Będziemy musieli go wymieniać na mocniejszy co spowoduje kolejne koszty. A po czym rozpoznać, że zasilacz jest źle dobrany? Wystarczy dotknąć. Jak jest gorący to mamy za słaby i musimy wyposażyć się w nowy, mocniejszy zasilacz.

Jak obliczyć moc zasilacza?

Najlepiej wybrać zasilacz przeznaczony do ledów. Nie kombinować z zasilaczami z innym przeznaczeniem. A sam dobór jest prosty. Wystarczy troszkę matematyki, kilka informacji i mamy dobrany zasilacz. Potrzebujemy długość paska, pomnożyć przez moc tego paska ledowego z jednego metra. Do wyniku trzeba dodać około 10% zapasu mocy zasilacza i mam dobrze dobrany zasilacz.

Przykład: Potrzebujemy 5 metrów paska. 1 metr paska led ma moc 10 W. Moc mnożymy przez długość. Potrzebujemy 50 W plus 10% zapasu to daje nam 55 W, więc kupujemy zasilacz o mocy min 55 W czyli najbliżej tej wartości jest zasilacz 60 W. Dzięki temu matematycznemu równaniu będziemy w stanie sami sobie dobrać odpowiedni zasilacz i cieszyć się długim życiem całej instalacji ledowej

Jak podłączyć zasilacz do taśmy LED?

Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego zestawu zasilacz + taśma Led, to najczęściej będzie wszystko tak skomponowane, że wystarczy odpowiedni wtyk wsadzić do odpowiedniego gniazda. Wszystko wyjaśnione będzie w instrukcji. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny dobór taśmy i zasilacza to najprawdopodobniej będziemy mieli “gołe” kable, bez wtyczek. Musimy uważać podczas podłączania zarówno zasilacza jak i paska LED. Podłączenie 230V do złej strony zasilacza spowoduje jego zniszczenie.

1. Najczęściej zasilacze mają oznaczenia:

INPUT – wejście dla zasilania 230V czyli przewody do gniazdka.

OUTPUT – to wyjście dla źródła światła czyli przewody do podłączenia taśmy LED lub sterownika jak chcemy sterować kolorami paska LED

2. Również trzeba poznać, który kabel co oznacza, najczęściej:

brązowy/czarny – faza (L)

niebieski/szary – neutralny (N)

zielonożółty – uziemienie (PE)

Jak przy każdej pracy z prądem należy upewnić się, że prąd jest wyłączony i nic nam nie grozi podczas podłączania.