Czujnik ruchu, po co?

Czujnik ruchu, po co?

Czujnik ruchu jeszcze do niedawna był stosowany najczęściej w lampach na zewnątrz aby wykrywały nieproszonych gości na naszym terenie. Obojętnie czy to był teren wokół naszego domu czy obiekt usługowy czy teren przemysłowy. Obecnie tego typu czujniki coraz częściej wchodzą pod tak zwaną strzechę i ułatwiają życie mieszkańców. Dbają o bezpieczeństwo domowników lub osób przebywających na danym terenie ale także zmniejszają koszty energii elektrycznej, którą wykorzystujemy do oświetlenia. Czujnik zamontowany w lampie pozwala całkowicie zautomatyzować włączanie i wyłączanie oświetlenia

Jak podłączyć czujnik ruchu?

Na rynku występuje sporo różnego rodzaju czujników: do taśm, halogenów, żarówek, które możemy podłączyć do instalacji niskonapięciowych jak i tych 230V. Włącznik światła z czujnikiem ruchu to bardzo wygodne rozwiązanie. Podłączenie na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo skomplikowanym procesem. Postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do czujnika, wszystko się wyjaśni i konfiguracja będzie już łatwiejsza. Najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać, to zabawę z prądem zaczynamy od odłączenia zasilania. Porażenie 230V nie należy do bezpiecznych dla ludzkiego organizmu.

Uniwersalny czujnik 3w1 otwartych drzwi/ ruchu/ zbliżeniowy
https://www.kingled.pl/produkt/czujnik-meblowy-uniwersalny-3w1-otwartych-drzwi-ruchu-zblizeniowy/

Schemat podłączenia czujnika ruchu

1. Odłączamy zasilanie

2. Obudowę czujnika montujemy zgodnie z rysunkiem zawartym w instrukcji dołączonej do czujnika

3. Czujnik podłączamy zgodnie z oznaczeniem przewodów:

– 230V – przewód fazowy L (brązowy), przewód neutralny N (niebieski)

– 12V/ 24V – przewód dodatni + (czerwony), przewód ujemny – (czarny)

Jaki czujnik ruchu wybrać?

Możemy wybrać spośród dwóch rodzajów czujnika, które troszkę różnią się działaniem.

Mikrofalowe – bazują na odbiorze fal elektromagnetycznych. W uproszczeniu można powiedzieć, że urządzenie wysyła fale i je odbiera. Jak coś się zmieni w odbieraniu to załącza urządzenie podłączone do czujnika.

PIR – bazuje na zmianie temperatury w polu działania czujnika. Ciężko powiedzieć, który lepszy. Wszystko zależy od miejsca zamontowania.

Czujniki ruchu mikrofalowe:

Czujniki ruchu PIR:

Jak podłączyć czujnik ruchu do żarówki?

Podłączenie czujnika wygląda podobnie przy żarówkach, halogenach czy innych lampach zasilanych 230V. Czujnik montujemy na kablu zasilającym przed gniazdem żarówki. Trzeba pamiętać aby ten czujnik nie był w jakikolwiek sposób zasłonięty ponieważ może to źle wpłynąć na działanie. Po zakończeniu prac montażowych warto sprawdzić działanie. Jeśli światło świeci za krótko lub za długo to możemy ustawić to na potencjometrach. Również zasięg też pozwala na regulację.

Jak podłączyć czujnik ruchu do LED

Samo podłączenie nie różni się do podłączenia do żarówki. Trzeba tylko sprawdzić czy dany czujnik współpracuje z Ledem. Połączenie Leda z czujnikiem daje bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Czujniki montowane w profil LED

1. Czujnik ruchu do taśm LED montowany w profil aluminiowy – MP2 12-24V 1,5A

KingLED_pl

2. Czujnik otwarcia szuflady/ szafy do taśmy LED montowany w profil aluminiowy – MP1 12-24V 4A

KingLED_pl

Produkty użyte w powyższych rozwiązniach:

Czujnik ruchu dla jednej czy kilku lamp?

Każdy czujnik ruchu możemy podłączyć do kilku lamp tylko musi być odpowiednio przygotowana instalacja. Prąd do każdej lampy musi przechodzić przez czujnik ruchu (lampy są podłączone równolegle). Przy tego typu instalacji i podłączeniu trzeba pamiętać o maksymalnym obciążeniu czujnika. Suma podłączonych lamp nie może być większa niż moc obsługiwana przez czujnik.

Jak podłączyć czujnik ruchu na schodach?

Czujnik zamontowany na schodach to bardzo duża wygoda ale trzeba odpowiednio ustawić czujnik aby obejmował cały obszar schodów. Najlepiej pierwszy i ostatni schodek oraz kawałek przed nimi.

Realizacja w prywatnym mieszkaniu

Produkty zastosowane w realizacji: