Dlaczego nie warto kupować tanich LEDów!? – Porady & Produkty

Dlaczego nie warto kupować tanich LEDów!? – Porady & Produkty

1. Tanie oświetlenie LED świeci światłem o niskiej jakości.

Niskiej jakości oświetlenie LED świeci sztucznym światłem czyli ma niski współczynnik oddawania barw (RA)RA podaje się w skali od 0 do 100. Słońce świeci z RA równym 100, czyli idealnie oddaje barwy otoczenia.

Bolące oczy
Niski współczynnik oddawania barw (niskie RA) czyli poniżej 80, męczy oczy.
Nasze oczy nie są w stanie przyzwyczaić się do sztucznego światła które ma RA poniżej 70 i wzrok się męczy. Funkcjonowanie w świetle o niskiej jakości skutkuje pogarszaniem się wzroku.

Brzydkie kolory otoczenia
Niskiej jakości źródła światła oświetlając otoczenie, przekłamują kolory.>Kolory w świetle które ma RA mniejsze niż 80, wyglądają sztucznie, co można porównać do określenia “światło jak w szpitalu” ponieważ w szpitalach zazwyczaj było zamontowane sztuczne światło płynące ze świetlówek o bardzo niskim współczynniku oddawana barw Ludzka skóra w sztucznym świetle z RA poniżej 80 wygląda trupio blado, więc jeśli takie oświetlenia zostało by zamontowane w łazience, kobiety miały by bardzo mocno utrudnione wykonanie makijażu. Po wyjściu na światło dzienne, kolorystyka twarzy wyglądała by zupełnie inaczej.

Uwaga: tanie źródła światła zazwyczaj mają podane oznaczenia RA>80 ale często ich faktyczne RA sięga max 70.

2. Wypalanie się diody LED

Zmniejszenie strumienia światła
Dioda LED np: w pasek LED podczas pracy nagrzewa się co powoduje jej wypalanie. Jeśli dioda LED jest niskiej jakości, już po około pół roku regularnego świecenia nawet po 4 godziny dziennie (czyli wcale nie za dużo), znacząco bo nawet o 30-40% może zmniejszyć ilość emitowanego światła. Czyli na początku żarówka świeci emitując 800 lumenów, a po pół roku diody wypalają się i może świecić z mocą ~550 lumenów.Dobrej jakości dioda LED jest odporna na wypalanie.Równieżsię wypala ale znacznie wolniej. Proces wypalania się dobrej diody LED wperspektywie jednego roku jest praktycznie niezauważalny.

Zmiana barwy światła Dioda LED niskiej jakości może zmienić barwę emitowanego światła. Jeśli źródło światła LED po zakupie emituje np: barwę ciepłą, już po kilku miesiącach, pod wpływem wypalania się diody LED, może zmienić barwę na zimną, albo na również ciepłą ale z dodatkiem różowej poświaty. Znamy rożne przypadki zmiany barwy światła. Nigdy nie wiadomo jak kolor się zmieni, ale w przypadku tanich diód LED jest to bardzo częsty problem. Dobre diody LED nie zmieniają swojej barwy. 

3. Wysoko awaryjne układy zasilania

Bez względu jaką formę ma źródło światła LED, czy to jest żarówka, czy panel LED, czy naświetlacz, czy taśma … itd…Każde oświetlenie LED ma swoje zasilanie. Zasilanie w oświetleniu LED to najbardziej awaryjny element w oświetleniu LED.W produktach które wracają na reklamacje, zazwyczaj problemem jest właśnie zepsuty układ zasilania. Jak zasilanie padnie, pada całość. LEDy niemogąświecić bez zasilania. Tanie oprawy LED mają w sobie montowane tanie zasilanie. Co powoduje częstą awaryjność takich produktów.Jeślichceszmieśćspokój na długie lata, zainwestuj w oświetlenie LED dobrej jakości, które ma w sobie odpowiednio wytrzymały układ zasilania. Cena oświetlenia LED idzie liniowo -jeśliprodukt jest tani, to ma w sobie tani układ zasilania, tanią obudowę i tanie diody,
a jeśli produkt ma wyższą cenę i ma dobre diody, to również zasilanie jest wysokiej jakości. Nie robi się np: żarówek LED z dobrymi diodami ale kiepskim zasilaniem i na odwrót. Nie robi się dobrych źródeł światła z diodami LED wysokiej jakości ale kiepskimi zasilaczami [przynajmniej my współpracujemy z producentami którzy tak nie robią, ale może znajdą się wyjątki].

Możliwe że najważniejszym aspektem przemawiającym przeciwko tanim LEDą jest fakt że tanie zasilanie, może ulec przegrzaniu i wywołać pożar. Dobre układy zasilania jaką zabezpieczenia zapobiegające samozapłonowi.

Szukasz porady? Napisz od nas lub zadzwoń!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować