Taśma CCT – Informacje & Porady

Taśma CCT – Informacje & Porady

Taśma led CCT ciepło zimna

Jeśli podejmiemy decyzję, że do aranżacji wnętrz wykorzystujemy pasek led musimy się zdecydować jak barwa będzie do Naszych wnętrz lepiej pasować. W niejednym poradniku przeczytamy że zimna barwa pasuje do szarości ciepła bardzo do kolorów żywych. Decydując się na taśmę CCT nie mamy problemu z wyborem na jaką barwę się zdecydować ponieważ dzięki możliwości sterowania barwą możemy wybierać kolor podświetlenia taśmy LED. Pasek oferuje barwę światła podobne do tych jakie daje nam nasz naturalny satelita czyli słońce. Taśma oferuje barwę od 2200K (barwa słońca po poranku zwana ciepła) przez 4000K (podoba do słońca koło południa zwana neutralną) po 6000K (zwaną ciepłą)

Kup taśmę ciepło-zimną, klikając poniżej:

Zabawa kolorami

Do sterowania kolorem światła nie potrzebujemy jakiś specjalistycznych urządzeń czy rozwiązań. Wystarczy odpowiedni sterownik, którym będziemy mogli wybierać kolor jakim będziemy podświetlać pomieszczenie. A takie możliwości daje nam umiejscowienie na pasku obok siebie dwóch diod. Co jest plusem i przewagą nad innymi paskami ponieważ dzięki gęstemu ułożeniu nie mamy “efektu kropkowania” podczas świecenie.

Odpowiednie sterowniki znajdziesz tutaj:

Gdzie możemy wykorzystać taki pasek?

Miejsce montażu paska ogranicza tylko Nasza wyobraźnia. Pasek jest elastyczną taśmą z jednej strony wyposażoną w diody led, które dają światło. Z drugiej strony jest taśma klejąca renomowanej firmy 3M. Dzięki temu możemy przykleić do każdej powierzchni. Najlepiej jednak przymocować do paska aluminiowego lub dedykowanego profilu z przesłoną. Taki montaż pozytywnie wpłynie na żywotność paska, będzie odprowadzał ciepło, a ciepło jest największym wrogiem efektywnemu i długiemu świeceniu diod led.

Profil, przesłonę, lub płaskownik znajdziesz tutaj:

Barwa światła a aranżacja wnętrz

W dzisiejszych aranżacjach przeważają jasne kolory więc aby podświetlić stosujemy jasne barwy światła np 4000K albo więcej. Ale jak to bywa z trendami zmieniają się, więc za jakiś czas odświeżymy wnętrza i będziemy chcieli dać cieplejsze kolory, paska nie będziemy musieli zmieniać na inny. Podobnie ma się sytuacja podczas codziennego użytkowania pomieszczeń. Podczas relaksu np wieczorem przed snem możemy ustawić sobie cieplejszą barwę, przy której organizm się wycisza i łatwiej zasypia. Podczas pracy gdy potrzebujemy więcej energii lub spotkania towarzyskiego możemy ustawić jaśniejszą barwę np 4000K lub więcej. Organizm dzięki temu jest pobudzony i “naładowany” energią do działania

Pasek CCT możemy również stosować w łazienkach czy innych miejscach wilgotnych tylko trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności między innymi w postaci szczelnego profilu. Tego typu paski rzadziej stosuje się jako podświetlenie blatów roboczych w kuchni. W tych miejscach najbardziej sprawdzają się paski o barwach neutralnych tzn 4000K.

Podłączenie i użytkowanie

Do prawidłowego funkcjonowania paska CCT potrzebuje zasilacza 24V i sterownika, którym będziemy mogli sobie wybierać jaką barwę chcemy sobie wybrać. Ilość możliwości sterowania i aranżacji oświetlenia zależy na jaki sterownik się zdecydujemy.

Przykładowo poniżej znajdziesz zasilacze do 10m, 5m, oraz do 15m taśmy:

Potrzebujesz pomocy w doborze oświetlenia? Pomożemy!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować