Jaka taśma LED 12V czy 24V?

Jaka taśma LED 12V czy 24V?

Taśma LED na 24V – lepszy wybór od taśmy na 12V – Porady & Produkty

Dlaczego warto wybrać taśmę LED zasilaną napięciem 24V!? 

1. Taśma na 24V mniej się nagrzewa. Nagrzewanie ma bezpośredni wpływ na długość życia produktu.

Na taśmie LED zasilanej napięciem 24V płynie mniejszy prąd niż na taśmie na 12V. Przykładowo do zasilania 10 metrów taśmy LED na 12V o mocy 10W / 1mb potrzeba aż 10A (Amper) a do zasilenia takiej samej taśmy LED, ale na 24V potrzeba o połowę mniejszy prąd bo tylko 5A. Im mniejszy prąd tym mniejsze obciążenie układu taśmy. Taśma na której płynie mniejszy prąd, mniej się nagrzewa. Nagrzewanie taśmy LED, powoduje jej stopniowe wypalanie, czyli zmniejszanie emitowanego strumienia światła. 

2. Mniejsze spadki napięcia

Im wyższe napięcie, tym mniejsze spadki napięcia. Jeśli porównamy taśmę LED na 12V z taśmą na 24V, to na odcinku 5m, taśma na 12V ma spadek napięcia o około 15% (efektem tego jest słabsze świecenie końca taśmy LED od jej początku). Spadki napięcia na taśmie zasilanej napięciem 24V są o połowe mniejsze, czyli na 5m napięcie spada o około 8%. Pasek LED na 24V można łączyć w linie do 10m jeśli zasilanie idzie tylko z jednego końca, a taśmy na 12V można podpisać w max 5-cio metrowe ciągi. Oczywiście taśmy LED można łączyć w o wiele dłuższe odcinki, niż 5 czy 10m, ale wymaga to doprowadzenia zasilania co 5metrów długości przy taśmach LED na 12V i co 10m przy taśmach na 24V. My polecamy doprowadzanie zasilania max co 5 metrów nawet przy taśmach na 24V, żeby całkowicie wyeliminować spadki jasności na końcach taśmy.


3. Większe bezpieczeństwo instalacji

Ten punkt, odnosi się bezpośrednio dla punktu nr1. Przewody zasilające mniej się grzeją. Doskonałym przykładem jest branża stolarki schodowej, gdzie najlepsze firmy, oświetlają schody tylko taśmami LED na 24V, właśnie w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa instalacji. Kable do taśmy LED na 12V musiały by być 2x grubsze żeby się nie grzały, a im grubszy przewód tym ciężej go ukryć, dlatego instalatorzy montujący LEDy w drewnie, ze względów bezpieczeństwa wybierają instalacje na 24V 

Polecamy taśmy


4. 2x więcej metrów na tym samym sterowniku

Taśmy LED na 24V potrzebują o połowę słabsze sterowniki niż taśmy LED na 12V.
Najpopularniejszy sterownik do taśmy LED jednokolorowej BLACK V1:
-z 8A – 10 metrów taśmy LED o mocy 10W na 12V – można zasilić tylko: 8 metrów
-z 8A – 10 metrów taśmy LED o mocy 10W na 24V – można zasilić aż: 16 metrów

Zamów sterownik:


5. Większe zasilacze

Do zasilania taśmy LED na 24V są dużo mocniejsze zasilacze. Jeśli do podłączenia jest wiele metrów taśmy LED, często większy zasilacz, ułatwia montaż. 

6. Kompatybilne z zasilaniem INTELIGENTNEGO DOMU

Wiele systemów inteligentnego sterowania budynkiem, posiada własny układ zasilania na 24V. Wybierając taśmę LED na 24V, nie ma potrzeby rozprowadzania autonomicznego systemu zasilania, tylko pod taśmę LED, wystarczy dopiąć się do zasilania inteligentnego systemu.

Taśma LED na 24V o mocy 10W/1mb świeci tak samo jak taśma LED na 12V o mocy 10W/1mb – ale ta na 24V jest dużo trwalsza.

Szukasz porady? Napisz do nas lub zadzwoń!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować