Taśma LED, a nagrzewanie – Porady & Produkty

Taśma LED, a nagrzewanie – Porady & Produkty

Taśma LED również się nagrzewa.

Wiele osób nie wie, że oświetlenie LED, również się nagrzewa. Nie aż tak bardzo jak tradycyjne oświetlenie, ale wysoka temperatura pracy ma wpływ na żywotność produktu.

Diodę LED, można porównać do płytki ceramicznej, wsadzonej do pieca. Im wyższa temperatura panuje w piecu, tym szybciej ceramiczna płyta się wypala. Tak samo z diodą LED, im jej temperatura jest wyższa, tym szybciej się wypala, a co za tym idzie, tym szybciej słabnie i emituje coraz mniej światła.

Moc a temperatura – oczywiście im mocniejsza taśma, tym bardziej się nagrzewa.

Jakość taśmy ma bezpośredni wpływ na jej temperaturę podczas pracy – im wyższa jakość taśmy tym, temperatura pracy taśmy LED jest niższa. Dobra jakościowo taśma LED, ma gruby podkład PCB i dużą ilość miedzi, co wpływa na mniejsza temperaturę podczas świecenia.

  • Żel (taśma wodoodporna) – taśmy pokryte żelową powłoką, nie są chłodzone obiegiem powietrza, tak dobrze jak taśmy bez żelu, dlatego taśmy wodoodporne, zalecamy stosować tylko w miejscach o wysokiej wilgotności.
  • Montaż do płyty meblowej – drewno nie odprowadza ciepła, dlatego taśmy przyklejone na płyty meblowe, najszybciej przestają świecić, a już po około pół roku (w zależności od jakości), widać że diody świecą słabiej niż na początku.
  • Montaż na szybach/szkle – taka powierzchnia również nie odprowadza ciepła i taśma szybko się wypala.
  • Profile ALU, a nagrzewanie taśmy: zdecydowanie POLECAMY montaż taśmy w profilu aluminiowym. Jest to naturalny radiator, który odprowadza ciepło wytworzone na diodzie, co znacznie przedłuża okres sprawności produktu.
  • Montaż na ścianie – taśma przyklejona do ściany, to rozwiązanie, któremu nie można nic zarzucić, ale pamiętajmy, ze warto zastosować profil aluminiowy, który będzie radiatorem.

Tak wygląda przepalony pasek LED – świeci wyraźnie nierównomiernie. Niektóre diody jeszcze świecą inne już prawie nie.

Przykład taśmy LED z diodami 5050 (bardzo mocne diody), które bardzo mocno się nagrzewają. Ta taśma, dodatkowo jest zalana silikonem. Pomimo, że była wpuszczona w aluminiowy profil i tak się przepaliła.

Polecamy taśmy:

Potrzebujesz oświetlenia? Napisz od nas o indywidualną wycenę!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować