TUYA Smart App – urządzenia i możliwości

TUYA Smart App – urządzenia i możliwości

TUYA co to jest?

Jest to bardzo popularna, można stwierdzić że ogólnoświatowa (bo używana na wszystkich kontynentach) aplikacja do sterowania inteligentnymi urządzeniami co finalnie tworzy inteligentny dom.

Aplikację TUYA instaluje się na urządzeniach typu smart, czyli na telefonach smartphone, oraz na tabletach.

Tuya Smart to platforma IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy), która umożliwia twórcom aplikacji i producentom urządzeń tworzenie funkcji inteligentnego domu. Aplikacja Tuya Smart jest mobilnym interfejsem dla tej platformy, który pozwala użytkownikom kontrolować i zarządzać różnymi urządzeniami IoT, takimi jak inteligentne żarówki, zamki, głośniki, kamery i inne.

Aplikacja Tuya pozwala na:

 1. Sterowanie urządzeniami IoT zdalnie: Możesz włączyć lub wyłączyć urządzenia, zmienić ich ustawienia i otrzymywać informacje o ich stanie z dowolnego miejsca za pomocą swojego smartfona.
 2. Tworzenie scenariuszy i automatyzacji: Możesz ustawić zasady i harmonogramy, które automatycznie kontrolują urządzenia w oparciu o określone warunki, takie jak czas dnia lub stan innych urządzeń.
 3. Współpracę z innymi popularnymi platformami inteligentnego domu: Tuya jest zgodna z wieloma innymi platformami i urządzeniami, w tym Amazon Alexa, Google Assistant i IFTTT, co umożliwia integrację i kontrolę urządzeń przez różne aplikacje i usługi.

Należy jednak pamiętać, że różne urządzenia mogą wymagać różnych poziomów dostępu i uprawnień w aplikacji Tuya, a niektóre funkcje mogą nie być dostępne dla wszystkich urządzeń.

Sterowniki TUYA smart app do taśmy LED

Sterownik WT5 służy do sterowania światłem z taśmy LED. Obsługuje wszystkie typy taśmy, zarówno jednokolorowe (mono), oraz RGB, CCT (ciepło-zimne), RGB+W, RGB+CCT. Sterownik WT5 może być obsługiwany za pomocą pilota, panelu naściennego oraz przez smartphone aplikacją TUYA.

Żarówki sterowane aplikacją TUYA

Super fajne żarówki które mogą więcej. Niby tylko żarówka a jak dużo może! Zmienia kolory, może świecić na różowo, fioletowo, niebiesko, ale jak potrzebujesz normalnego koloru to ma w sobie diody białe ciepłe 3000K oraz białe zimne 6000K. Nie tylko możesz ustawiać kolory światła, ale również tworzyć sceny świetlne i programować czas.

TUYA smart jak podłączyć?

Aby podłączyć urządzenie do aplikacji Tuya Smart, musisz najpierw upewnić się, że Twoje urządzenie jest zgodne z platformą Tuya. Jeśli tak jest, podążaj za poniższymi krokami:

 1. Pobierz i zainstaluj aplikację: Aplikację Tuya Smart możesz pobrać z Google Play Store (dla Androida) lub z Apple App Store (dla iOS). Po zainstalowaniu otwórz aplikację.
 2. Zarejestruj się lub zaloguj się: Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, będziesz musiał się zarejestrować. Jeśli masz już konto, po prostu się zaloguj.
 3. Dodaj nowe urządzenie: Po zalogowaniu się, kliknij przycisk “+” lub “Dodaj urządzenie” w aplikacji. Będzie to zwykle znajdować się w prawym górnym rogu ekranu.
 4. Wybierz typ urządzenia: Wybierz odpowiedni typ urządzenia, które chcesz dodać, z listy dostępnych opcji. Jeśli nie jesteś pewien, którą opcję wybrać, sprawdź instrukcję obsługi urządzenia.
 5. Podłącz urządzenie do sieci WiFi: Aplikacja poprosi Cię o podłączenie urządzenia do sieci WiFi. Upewnij się, że jest to sieć 2,4 GHz, nie 5 GHz, ponieważ wiele urządzeń IoT obsługuje tylko 2,4 GHz. Wprowadź hasło do swojej sieci WiFi, gdy zostaniesz o to poproszony.
 6. Uruchom tryb parowania na urządzeniu: Wiele urządzeń IoT ma specjalny tryb parowania, który musisz uruchomić, aby móc je dodać do aplikacji. Zwykle obejmuje to długie naciśnięcie przycisku lub kombinacji przycisków. Sprawdź instrukcję obsługi urządzenia, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
 7. Dodaj urządzenie do aplikacji: Po uruchomieniu trybu parowania, aplikacja powinna automatycznie wykryć urządzenie. Kiedy to zrobi, kliknij przycisk “Dodaj” lub “Połącz”, aby dodać urządzenie do aplikacji.

Po podłączeniu urządzenia, powinieneś być w stanie kontrolować je za pomocą aplikacji Tuya Smart. Pamiętaj, że różne urządzenia mogą mieć różne funkcje dostępne w aplikacji.

Jak dodać urządzenie do TUYA?

Aby dodać urządzenie do aplikacji Tuya Smart, możesz podążać za następującymi krokami:

 1. Pobierz i zainstaluj aplikację Tuya Smart: Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, pobierz i zainstaluj aplikację Tuya Smart na swoim smartfonie. Jest dostępna do pobrania z Google Play Store dla użytkowników Androida lub z Apple App Store dla użytkowników iOS.
 2. Otwórz aplikację i zaloguj się: Po zainstalowaniu aplikacji, otwórz ją i zaloguj się do swojego konta Tuya. Jeśli jeszcze nie masz konta, będziesz musiał się najpierw zarejestrować.
 3. Dodaj nowe urządzenie: Na ekranie głównym aplikacji, kliknij przycisk “+” lub “Dodaj urządzenie”, który zwykle znajduje się w prawym górnym rogu.
 4. Wybierz typ urządzenia: Następnie będziesz musiał wybrać typ urządzenia, które chcesz dodać. Jeśli nie jesteś pewien, którą opcję wybrać, sprawdź instrukcję obsługi urządzenia.
 5. Podłącz urządzenie do sieci WiFi: W większości przypadków, aplikacja poprosi Cię o podłączenie urządzenia do sieci WiFi. Pamiętaj, że wiele urządzeń IoT obsługuje tylko sieci WiFi 2,4 GHz, a nie 5 GHz. Będziesz musiał wprowadzić hasło do swojej sieci WiFi, gdy zostaniesz o to poproszony.
 6. Uruchom tryb parowania na urządzeniu: Wiele urządzeń IoT ma specjalny tryb parowania, który musisz uruchomić, aby móc je dodać do aplikacji. Zwykle obejmuje to długie naciśnięcie przycisku na urządzeniu. Sprawdź instrukcję obsługi urządzenia, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
 7. Dodaj urządzenie do aplikacji: Po uruchomieniu trybu parowania, aplikacja powinna automatycznie wykryć urządzenie. Kiedy to zrobi, kliknij przycisk “Dodaj” lub “Połącz”, aby dodać urządzenie do aplikacji.

Po dodaniu urządzenia, powinieneś być w stanie kontrolować je za pomocą aplikacji Tuya Smart. Pamiętaj, że różne urządzenia mogą mieć różne funkcje dostępne w aplikacji.

Jakimi urządzeniami można sterować przez TUYA Smart?

Aplikacja łączy w sobie możliwość sterowania praktycznie każdym urządzeniem elektrycznym jakie może być Ci potrzebne i przydatne w domu i na zewnątrz.

Przykładowe urządzenia które obsługuje TUYA:

 • oświetlenie (taśmy, żarówki, lampy
 • kamery IP
 • bramy garażowe
 • rolety okienne
 • filtry powietrza
 • odkurzacze samojezdne
 • czujniki alarmowe
 • przełączniki światła i prądu

Czyli TUYA Smart jest bardzo mocno rozwinięta aplikacją do tworzenia tak zwanego inteligentnego domu. Obsługuje mnóstwo urządzeń i cały czas jest rozbudowywana.

TUYA smart urządzenia

Uniwersalność aplikacji TUYA jest tym większa że jest ona ogólnie dostępna w bardzo wielu urządzeniach od różnych producentów. W jednej aplikacji możesz sterować urządzeniami od różnych producentów z różnych dziedzin zastosowania. Dotychczas w aplikacjach do inteligentnego sterowania nie miałeś wyboru i musiałeś wybrać np: jeden konkretny sterownik do światła od jednego konkretnego producenta, teraz jest inaczej, masz wybór, możesz wybierać z pośród wielu różnych produktów, samemu decydując co chcesz kupić i zamontować. Jeśli jeden producent ma urządzenia do aplikacji TUYA do sterowania światłem a drugi do sterowania bramą, teraz możesz ich połączyć i sterować z jednej apki. Super wygodne!

Sceny świetlne

W aplikacji (trzeba dodać że w łatwy sposób) możesz zaprogramować sceny świetlne. Czyli obsługując sterownik np: do taśmy LED, możesz ustawić że po naciśnięciu przycisku: “scena 1” – taśma będzie świeciła na 15% swojej mocy, fioletowym światłem, a jak naciśniesz “scena 2” – to taśma zapali się na biały kolor na 100% swojej mocy. Czyli zapamiętujesz ustawienia światła i odpalasz je w zależności od nastroju i potrzeby (żeby taśma mogła świecić na różne kolory i również biała barwą, to musi to być taśma RGB+CCT)

Harmonogramy czasowe w TUYA

Dzięki aplikacji możesz ustawiać czas działania poszczególnych produktów. Np: możesz ustawić że lama ma świecić od godziny 19:00 do godziny 21:00, a co więcej – na 100% swojej mocy (jeśli lampa jest ściemniana) a od godziny 21:01 do 23:00 już tylko na 40% swojej mocy.

Harmonogramy czasowe możesz również ustawiać prawie przy wszystkich urządzeniach. Jedną z przydanych funkcji jest możliwość ustawienia czasu kiedy ma działać domowe WiFi, ale do tego musi być urządzenie typu inteligentne gniazdko. Finalnie ustawienie harmonogramu w inteligentnym gniazdku z którego prąd pobiera domowy router, może być takie że na noc sieć WiFi się wyłącza.

Czas można ustawiać również przy grzaniu, temperaturze itd…

Czy aplikacja TUYA jest darmowa?

Tak, aplikacja TUYA jest całkowicie darmowa. Można ją pobrać bez opłat na urządzenia z systemem Android oraz iOS Apple.

Łatwe sterowanie aplikacją TUYA App

Działanie i używanie aplikacji TUYA oceniamy jako bardzo przyjemne, łatwe i przejrzyste. Aplikacja sama znajduje nowe urządzenia i proponuje ich podłączenie do Twojego konta, więc pierwsze ustawienia aplikacji które zwykle bywają ciężkie, z apką TUYA są bardzo łatwe.

Wsparcie aplikacji i aktualizacje

TUYA jak już wiecie jest ogólnoświatowa, używana przez wielu producentów, więc jest duża presja na jej poprawne działanie. To dobrze dla użytkowników. Aplikacja działa sprawnie. W razie wystąpienia problemów, szybko wchodzą aktualizacje. Jako użytkownik, warto zadbać o najnowszą aktualizację systemu w smartphone, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo że TUYA nie będzie sprawnie działać z systemami nieaktualizowanymi.

Żeby mieć inteligentny dom nie potrzebujesz centralnego urządzenia

Większość inteligentnych systemów sterowania domem, do działania potrzebują centralne urządzenie sterujące. Więc nawet jeśli chcesz mieć w aplikacji tylko jedno urządzenie to i tak musisz najpierw kupić centralkę za kilka set, a nawet więcej niż 1000zł. W TUYA Smart App centralka jest wirtualnie w chmurze, więc wystarczy że kupisz tylko jedno urządzenie i działa.

Wielu domowników może obsługiwać te same urządzenia

Urządzenia które masz zainstalowane w swoim smartphone na swoim koncie TUYA, być może chcesz żeby obsługiwał je również ktoś z domowników i to nie twoim smartphonem, tylko swoim, więc tak się da. Stwórz wspólne konto i daj do niego login swoim domownikom, a będą oni mogli używać ze swojego telefonu, tych samych urządzeń co Ty.

Aplikacja działa na Android oraz Apple iOS

Aplikacja TUYA jest dostępna do zainstalowania na wszystkie urządzenia które obsługują system ANDROID oraz Apple iOS. Ważne żeby system w smartphone był zaktualizowany do najnowszej wersji.

Chroni Twój dom

Urządzenia współpracujące z aplikacją, mogą wysyłać komunikaty o niepokojących wydarzeniach. Np: czujnik dymu, może wysłać do Ciebie informację o wystąpieniu pożaru, a Ty możesz zareagować.

Jak działa aplikacja TUYA Smart?

Aplikacja TUYA Smart to narzędzie, które umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami inteligentnymi w domu, takimi jak oświetlenie, zabezpieczenia, klimatyzacja, urządzenia kuchenne i wiele innych. Działanie aplikacji TUYA Smart można podzielić na kilka etapów:

 1. Po pierwsze, musisz zainstalować aplikację TUYA Smart na swoim smartfonie lub tablecie oraz połączyć się z internetem.
 2. Następnie musisz połączyć swoje urządzenia inteligentne z aplikacją TUYA Smart. W zależności od urządzenia, możesz to zrobić za pomocą Bluetooth, WiFi lub innej technologii bezprzewodowej.
 3. Kiedy Twoje urządzenia są już sparowane z aplikacją TUYA Smart, możesz zacząć nimi sterować. W aplikacji możesz ustawić harmonogramy włączania i wyłączania urządzeń, zmieniać ustawienia klimatyzacji, regulować jasność oświetlenia i wiele więcej.
 4. Aplikacja TUYA Smart oferuje również funkcje inteligentnego sterowania. Na przykład, jeśli masz czujnik ruchu w swoim domu, możesz skonfigurować aplikację TUYA Smart tak, aby włączała oświetlenie, gdy wykryje ruch. Możesz również skonfigurować scenariusze, takie jak “domowe kino”, które włączają jednocześnie kilka urządzeń inteligentnych.
 5. Aplikacja TUYA Smart oferuje również integrację z asystentami głosowymi, takimi jak Google Assistant i Amazon Alexa, dzięki czemu możesz sterować swoimi urządzeniami głosem.

Podsumowując, aplikacja TUYA Smart umożliwia łatwe i wygodne sterowanie urządzeniami inteligentnymi w domu za pomocą smartfona lub tabletu.

Co lepsze TUYA czy Smart Life?

TUYA i Smart Life to dwie popularne platformy IoT (Internet of Things), które pozwalają na zdalne sterowanie urządzeniami w domu za pomocą aplikacji na smartfonie. Oba te systemy oferują podobne funkcje, takie jak zdalne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, zabezpieczeniami i innymi urządzeniami.

Ostatecznie, który system będzie lepszy dla Ciebie zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze między TUYA a Smart Life:

 1. Kompatybilność urządzeń: Upewnij się, że urządzenia, które chcesz zdalnie sterować, są kompatybilne z wybraną przez Ciebie platformą.
 2. Funkcjonalność: Sprawdź, jakie funkcje oferują obie platformy i czy są one wystarczające dla Twoich potrzeb. Czy chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim domem, czy może potrzebujesz tylko kilku podstawowych funkcji?
 3. Interfejs użytkownika: Zobacz, który interfejs użytkownika bardziej Ci odpowiada i który jest łatwiejszy w obsłudze.
 4. Bezpieczeństwo: Sprawdź, jakie funkcje bezpieczeństwa oferują obie platformy i czy są one wystarczające dla Twoich potrzeb.
 5. Koszty: Porównaj ceny urządzeń i usług oferowanych przez obie platformy i wybierz tę, która oferuje najlepszą wartość za pieniądze.

Podsumowując, TUYA i Smart Life to dwie dobre opcje, a ostateczna decyzja zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jak skonfigurować TUYA Smart?

Aby skonfigurować TUYA Smart, wykonaj następujące kroki:

 1. Pobierz aplikację TUYA Smart ze sklepu Google Play lub App Store na swoim smartfonie lub tablecie.
 2. Zarejestruj nowe konto w aplikacji TUYA Smart, wykorzystując swoje dane osobowe.
 3. Podłącz swoje urządzenie inteligentne do prądu i upewnij się, że działa prawidłowo.
 4. Otwórz aplikację TUYA Smart i wybierz opcję “Dodaj urządzenie”. W zależności od typu urządzenia, wybierz odpowiednią kategorię i markę.
 5. Następnie wykonaj instrukcje na ekranie, aby połączyć urządzenie z aplikacją TUYA Smart. W zależności od urządzenia, proces ten może różnić się nieco, ale zazwyczaj musisz podać swoją sieć WiFi i hasło, a następnie ustawić urządzenie w tryb parowania.
 6. Kiedy urządzenie zostanie sparowane z aplikacją TUYA Smart, nadaj mu odpowiednie nazwy, aby łatwo je rozpoznawać.
 7. Teraz możesz sterować urządzeniem za pomocą aplikacji TUYA Smart. Możesz ustawić harmonogramy włączania i wyłączania urządzeń, zmieniać ustawienia klimatyzacji, regulować jasność oświetlenia i wiele więcej.
 8. Aby skonfigurować scenariusze lub funkcje inteligentnego sterowania, przejdź do opcji “Automatyzacja” w aplikacji TUYA Smart i skonfiguruj odpowiednie scenariusze i reguły.
 9. Możesz również zintegrować aplikację TUYA Smart z asystentami głosowymi, takimi jak Google Assistant lub Amazon Alexa, aby sterować urządzeniami głosem.

Podsumowując, konfiguracja TUYA Smart jest łatwa i przejrzysta, a kroki zależą od typu urządzenia, który chcesz sparować z aplikacją.

Co można podłączyć do TUYA?

TUYA to platforma IoT (Internet of Things), która umożliwia sterowanie szeroką gamą urządzeń inteligentnych w domu. Lista urządzeń, które można podłączyć do TUYA, jest naprawdę długa i obejmuje między innymi:

 1. Oświetlenie inteligentne – żarówki, lampki, taśmy LED, reflektory i wiele innych.
 2. Zabezpieczenia – kamery przemysłowe, czujniki ruchu, czujniki dymu i gazu, alarmy i wiele innych.
 3. Klimatyzacja – klimatyzatory, wentylatory i inne urządzenia klimatyzacyjne.
 4. Urządzenia kuchenne – ekspresy do kawy, czajniki, kuchenki indukcyjne i wiele innych.
 5. Systemy audio i wideo – głośniki, soundbary, telewizory i wiele innych.
 6. Urządzenia zasilane bateryjnie – czujniki drzwi i okien, czujniki ruchu, czujniki wody i wiele innych.
 7. Urządzenia do pomiaru – termometry, higrometry, barometry, mierniki jakości powietrza i wiele innych.
 8. Elektryczne zasłony i rolety.
 9. Systemy nawadniające i automatyczne podlewanie roślin.
 10. Systemy odkurzające i wiele innych.

Wiele z tych urządzeń może być podłączonych za pomocą technologii WiFi, Bluetooth lub innych technologii bezprzewodowych, co umożliwia łatwe i wygodne sterowanie nimi za pomocą aplikacji TUYA Smart.

Czy TUYA działa bez internetu?

Niektóre urządzenia TUYA mogą działać bez dostępu do internetu, ale większość z nich wymaga połączenia z siecią WiFi lub z internetem. Dlatego, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich funkcji i możliwości, oferowanych przez platformę TUYA, wymagane jest połączenie z siecią internetową.

Jednakże, niektóre urządzenia TUYA, takie jak niektóre czujniki, kamery przemysłowe, alarmy itp., mogą działać w trybie offline i przesyłać informacje bezpośrednio do urządzenia lub lokalnego urządzenia kontrolnego bez korzystania z sieci internetowej. W takich przypadkach, dostęp do informacji i sterowanie urządzeniami może być ograniczone do lokalnego połączenia, ale wciąż jest to możliwe bez potrzeby połączenia z internetem.

Podsumowując, większość urządzeń TUYA wymaga połączenia z siecią WiFi lub z internetem, aby działać i uzyskać pełny dostęp do funkcji oferowanych przez platformę. Jednakże, niektóre urządzenia TUYA, takie jak niektóre czujniki, kamery przemysłowe, alarmy itp., mogą działać w trybie offline i przesyłać informacje bezpośrednio do urządzenia lub lokalnego urządzenia kontrolnego bez korzystania z sieci internetowej.

Czy TUYA Smart jest płatna?

Nie, aplikacja TUYA Smart jest bezpłatna. Można ją pobrać za darmo ze sklepu Google Play lub App Store. Nie ma również żadnych ukrytych kosztów związanych z korzystaniem z platformy TUYA.

Jednak, warto zauważyć, że do użytkowania aplikacji TUYA Smart niezbędne są urządzenia inteligentne, które obsługują protokół komunikacji TUYA. W zależności od urządzenia, cena i koszty instalacji mogą się różnić. Na przykład, żarówki inteligentne TUYA są dostępne w różnych cenach w zależności od ich funkcjonalności i jakości.

Ponadto, niektóre funkcje TUYA Smart mogą wymagać dodatkowych opłat, takich jak subskrypcje usług chmury, jeśli chcesz korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak zdalne wyświetlanie wideo z kamer przemysłowych. Jednak większość funkcji oferowanych przez aplikację TUYA Smart jest bezpłatna i nie wymaga żadnych dodatkowych opłat.