Współczynnik oddawania barw RA CRI – jakie ma znaczenie – PORADY & PRODUKTY

Współczynnik oddawania barw RA CRI – jakie ma znaczenie – PORADY & PRODUKTY

CRI co to znaczy? – czyli współczynnik oddawania barw

Wskaźnik oddawania barw charakteryzujący źródło światła. Wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego). Określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej. Współczynnik CRI równy 100 oznacza, że przedmioty oglądane w tym świetle mają kolory takie, jakby były oświetlone światłem słonecznym. Tradycyjna żarówka ma współczynnik 100. Im niższy współczynnik tym barwy są zniekształcone

Jakie CRI ma słońce?

Tak jak zostało już wspomniane słońce ma współczynnik CRI 100. Dzięki temu kolory są całkowicie odwzorowane.

Jaki współczynnik oddawania barw powinno mieć oświetlenie LED?

Wysoki współczynnik CRI minimum 80 CRI ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie istotne jest wiernie odwzorowanie barw, np. w przemyśle, opiece zdrowotnej, warsztatach artystycznych, kuchni, sklepach itd. Czynnik ten jest szczególnie ważny, gdzie potrzebujemy barwę światła zbliżoną do słonecznej. Dlatego przy oświetleniu łazienki lub kuchni potrzebujemy oświetlenia z współczynnikiem minimum 80 CRI a im będzie wyższy tym lepiej.. Jakość oświetlenia w łazience z pewnością docenią kobiety podczas nakładania makijażu. Wkuchni z kolei jedzenie wygląda bardziej autentycznie. Z łatwością odróżni soe świeżą żywność od tej starszej, zeschniętej. 

Dlaczego w kiepskim oświetleniu męczą się oczy?

W pomieszczeniach gdzie będzie oświetlenie ze współczynnikiem oddawania barw niższym niż 80 CRI będziemy mieli gorsze samopoczucie a oczy będą się szybciej męczyć ponieważ kolory będą nie naturalne. Wszystko będzie tak jakby bardziej szare, mdłe. A taki postrzegany świat nie wpływa dobrze na psychikę. 

Czy do domu potrzebne jest CRI powyżej 90?

Do zastosować domowych wystarczą źródła światła, które mają oddawanie barw na poziomie 80-90 CRI. Kolory są mocno zbliżone do takich oświetlanych przez naturalne światło pochodzące ze słońca. 

Polecane źródła światła z CRI powyżej 90:

Jakie CRI do oświetlenia wystawy sklepowej?

Wystawy sklepowej powinny być oświetlane lampami ze źródłami światła minimum 80 CRI. Dzięki temu produkty będą wyglądać naturalnie. Poniżej tej wartości produkty “stracą w Naszych oczach” na jakości i będzie trudniej go sprzedać bo będzie wydawać się że jest gorszej jakości przez to że kolory będą odbiegać od naturalnego. 

Jaki współczynnik oddawania barwa do galeri sztuki?

W Galeriach sztuki sprawa ma się podobnie jak przy wystawach sklepowych. Tutaj lepiej jednak zakupić w lampy, których barwa jest minimum 85 CRI. Dzięki temu obrazy i dzieła sztuki będą wyglądały naturalnie. Prawie jakbyśmy je oglądali przy świetle słonecznym, wszystkie kolory są idealnie oddane. 

Czy temperatura barwowa ma wpływ na współczynnik oddawania barw RA (CRI)?

Temperatura barwowa może być różna podobnie jak słońce w różnych porach może nakładać różną barwę światła na białą kartkę papieru. Barwa będzie różna ale współczynnik oddawania barw RA nie zmieni się. Taki sam efekt możemy uzyskać wybierając różną barwę źródła światła. Najbliżej naturalnej barwy jest 4000K 

Jaki wpływ ma CRI (RA) na kolory ścian otoczenia?

Nawet najlepiej zaprojektowane wnętrze, najlepiej dobrane kolory nie będą ładnie wyglądać jeśli źle dobierzemy kolor oświetla. To oświetlenie wydobywa kolor. Jak CRI będzie poniżej 80 to wtedy kolory nie będą wyglądać naturalnie i bliżej im będzie do szarości niż do żywych kolorów. A w pomieszczeniach gdzie jest słabszej jakości oświetlenie gorzej się wypoczywa i relaksuje

Potrzebujesz pomocy w wyborze oświetlenia? Skontaktuj się z nami!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować