Zasilacze – przewodnik – Porady & Produkty

Zasilacze – przewodnik – Porady & Produkty

Zasilacz led czy kolokwialnie rzecz nazywając “trafo” jest elementem niezbędnym w przypadku montażu taśm LED oraz żarówek na trzonku G4. Jego prawidłowe dobranie umożliwi właściwe funkcjonowanie poszczególnych elementów zestawu oświetleniowego, a także ułatwi montaż sprawiając, że cały system będzie nie tylko funkcjonalny ale także ergonomiczny. Urządzenia tego typu stabilizują napięcie i minimalizują ryzyko “migania” oświetlenia.

Jak dobrać moc zasilacza?

Należy sprawdzić ile Wat pobiera 1m taśmy LED i pomnożyć to *długość która zostanie zamontowana za jednym zasilaczem.

np: jeśli taśma 300 SMD 3528 LED, pobiera na 1mb 4,8W, a chcesz za zasilaczem zamontować 5m taśmy, to:

4,8W x 5m = 24W

czyli to 5m tej taśmy powinno się wybrać zasilacz o mocy co najmniej 24W.

Uwaga – najważniejsze: Nie należy stosować transformatorów elektrycznych! 

   Tradycyjny transformator można stosować tylko z żarówkami LED 12V AC/DC 

   Polecanym źródłem zasilania dla oświetlenia LED, są zasilacze impulsowe stabilizowane 

Wybór

  1. Wybierając zasilacz, oprócz ustalenia koniecznej mocy urządzenia warto się zastanowić w jaki sposób i gdzie będziemy go montować.
  2. W przypadku współpracy z taśmami, rozważmy dokładnie w jaki sposób poprowadzić kable, tak aby wszystkie linie otrzymywały właściwe napięcie. Jeśli nie stosujemy ściemniacza, może się okazać, że montaż kilku mniejszych zasilaczy będzie łatwiejszy niż zastosowanie jednego “dużego” modelu.
  3. Warto pamiętać, że nawet najlepsze produkty czasem się psują- niezależnie od miejsca gdzie będziemy umieszczać zasilacz należy pamiętać o zapewnieniu dostępu w razie awarii.
  4. Jeśli zasilacz może mieć kontakt z wilgocią bezwzględnie wybierajmy wersja IP67.

Zasilacze gniazdkowe

 Najprostsze urządzenia przypominające wyglądem ładowarkę do telefonu/laptopa. Znajdą zastosowanie wszędzie tam gdzie system oświetlenie możemy podłączyć bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Niewątpliwą zaletą jest ich niska cena – zasilacz o mocy 14,4W kosztuje około 7,90 zł. Utrudnieniem jest konieczność korzystania z gniazdka, które z kolei przekłada się na kwestie estetyczne. Tego typu zasilacze są stosowane najczęściej przy krótkich odcinkach taśmy, np. gdy podświetlamy w celach dekoracyjnych obudowę telewizora bądź półkę na regale. Do zasilacza warto dokupić gniazdo DC – ułatwi to jego montaż. 

Zasilacze modułowe i SLIM

 Klasyczne zasilacze, które swoim kształtem przypominają graniastosłup. Zwykle wymagają dobrego ukrycia, co bywa niełatwe ze względu na znaczną wielkość aluminiowej obudowy. Alternatywą są modele SLIM w plastikowych obudowach charakteryzujące się płaskim kształtem przez co bez trudu można je “wrzucić” w podwieszany sufit bądź ukryć za meblami bez straty miejsca. Zasilacze modułowe nadają się do zasilania rozbudowanych i skomplikowanych systemów oświetlenia- najmocniejszy model pozwala na obsłużenie zestawu wymagającego mocy 320W. Montując tego typu urządzenia należy pamiętać aby w miejscu gdzie je umieszczamy występowała pewna cyrkulacja powierza- lepsze chłodzenie pozytywnie wpłynie na żywotność. W sprzedaży proponujemy linię POS (1 rok gwarancji, wersja ekonomiczna) oraz DELTA (5 lat gwarancji, solidna budowa i komponenty bardzo dobrej jakości). Zasilacze modułowe mają stopień ochrony IP20 co oznacza, że muszą pracować w środowisku suchym i niezapylonym. 

Zasilacze wodoodporne

 Najpopularniejszy ze względu na gabaryty i funkcjonalność typ zasilaczy. Występują w obudowach plastikowych bądź aluminiowych, niezależnie od konstrukcji mogą pracować w praktycznie każdych warunkach (IP67 pozwala na całkowite zabudowanie urządzenia bez dostępu powietrza bądź zanurzenie w wodzie). Poza najmocniejszymi modelami (150-300W) zasilacze wodoodporne charakteryzują się niewielką i zwartą konstrukcją, która bardzo ułatwia ich montaż. Podobnie jak wersja modułowa, pozwalają na zasilenie skomplikowanych i rozbudowanych systemów oświetlenia, także tego, które montujemy na zewnątrz. Najpopularniejsza marka, którą dystrybuujemy to GLP (solidna, plastikowa obudowa, możliwie najmniejsze gabaryty i 3 letnia gwarancja). Zasilacz wodoodporny sprawdzi się w praktycznie każdej sytuacji, jest nieznacznie droższy od wersji IP20 ale najczęściej jego żywotność jest znacznie dłuższa.   Właściwy dobór urządzenia pozwoli uniknąć problemów w funkcjonowaniu całego systemu. Dzięki temu bez przeszkód będziemy mogli się cieszyć profesjonalnym i przyjemnym dla oka oświetleniem.

Potrzebujesz oświetlenia? Napisz od nas o indywidualną wycenę!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować