Czy w jednym pomieszczeniu można mieszać kolory światła?

Czy miałeś kiedyś sytuację, kiedy w Twojej lampie przepaliła się jedna z żarówek, a w sklepie były tylko żarówki o innej barwie światła? Co zrobiłeś – kupiłeś je czy pojechałeś do innego sklepu? Jak myślisz, czy można mieszać różne barwy światła w jednym pomieszczeniu? Obejrzyjcie poniższy filmik, w którym przekonacie się na własne oczy, jak to wygląda w rzeczywistości.

Zazwyczaj na sklepowych półkach możemy znaleźć żarówki o trzech typach barw światła:

Barwa światła:

  • ciepła – około 3000 kelwinów,
  • neutralna (najbardziej zbliżona do światła słonecznego) – około 4000-5500 kelwinów,
  • zimna – około 10000-13000 kelwinów.

W powyższym filmie podjęliśmy próbę połączenia światła generowanego przez dwa panele LED – pierwszy z nich miał barwę ciepłą (3000 kelwinów), drugi natomiast zimną (13000 kelwinów). Połączyliśmy oba panele, a następnie zmierzyliśmy temperaturę barwową otrzymanego światła – kolorymetr pokazywał 550 Kelwinów. Jest to więc barwa dzienna, bardzo zbliżona do światła słonecznego. Efekt wizualny również jest zadowalający – nie są widoczne różnice wynikające z różnych parametrów technicznych.

Powyżej ukazany test jest jasnym dowodem na to, że mieszanie różnych barw światła jest możliwe, a różnice między poszczególnymi panelami są prawie niewidoczne. Dlatego też jeśli zastanawiasz się, czy wybrać różne barwy żarówek do jednej lampy – możesz to spokojnie zrobić.

Istnieje jednak jedna kwestia, na którą warto zwrócić szczególną uwagę – moc żarówek. Jeśli kupimy żarówki o innej mocy, to ich różnice mogą być widoczne. W takiej sytuacji część pomieszczenia może być bardziej lub mniej oświetlona od reszty.

Mieszanie barw światła można także wykorzystać podczas tworzenia aranżacji mieszkania, siedziby firmy czy sklepu. Umiejętne połączenie paneli czy lamp z różnymi temperaturami barwowymi może nadać pomieszczeniu wyjątkowego wyglądu czy zwrócić uwagę na konkretną część pokoju.

Zachęcamy do eksperymentów z oświetleniem w mieszkaniach czy innymi pomieszczeniach! Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tej kwestii – zapraszamy do kontaktu! Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu:

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować