fbpx
Ile lumenów na m2? Jaka moc oświetlenia?

Ile lumenów na m2? Jaka moc oświetlenia?

Ile lumenów na m2 

Jak mocno oświetlić wybrane pomieszczenie i jak to przeliczyć? Każda lampa led ma podany emitowany strumień światła czyli lumeny.

Co to są lumeny?

Jest to określenie ilości światła czyli lumen jest jednostką miary strumienia świetlnego emitowanego z lampy. Każda lampa emituje światło, ale żeby wiedzieć ile tego światła emituje, ilość światła wyraża się w jednostce zwanej LUMENY. Czyli np: lampa LED o mocy 10W emituje 800 lumenów.

Czy jeśli lampa świeci strumieniem świetlnym 800 lumenów to do każdego punktu pomiarowego dociera te 800 lumenów?

Absolutnie nie! Otóż lampa może być skierowana w stronę podłogi więc jej światło będzie oświetlało głowie to co pod lampą, a np: sufit który jest nad lampą będzie oświetlony w minimalnym stopniu, tylko tym światłem które odbije się od podłogi i dotrze na sufit.

Ale nawet jeśli lampa świeci w dół, w stronę podłogi to część światła dociera na prawą stronę pomieszczenia, część na środek a część na lewo, a jeśli opuścimy lampę w dół to zdecydowanie więcej światła dotrze bliżej jej środka niż jeśli lampa jest zawieszona wysoko, dlatego żeby określi ile światła dociera w wybrany punkt pomiarowy, należy wprowadzić jednostkę – luksy.

Dwie żarówki które emitują tyle samo światła czyli np: 800 lumenów, mogą z różną siłą określić powierzchnię pod sobą, bo jedna może świecić punktowo a druga może świecić światłem rozproszonym, więc ta która świeci punktowo, skupia światło w mniejszym punkcie mocniej go oświetlając.

Luksy – czyli ilość światła w konkretnym punkcie pomiarowym

Lampa emituje lumeny, ale każdy lumen może dotrzeć w inną stronę, dlatego żeby podać ile światła dotarło konkretnie np: na stół, potrzebne są luksy. Czyli ilość luksów u punkcie pomiarowym mówi nam to ile w ten punkt dotarło światła! Jak przeliczyć lumeny na luksy?

Żeby przeliczyć lumeny na luksy musimy wiedzieć jak kąt rozproszenia ma lampa, ile światła trafia w punkt pomiarowy, z jakiej wysokości, a nawet to jaki kolor mają ściany, bo światło rozprasza się po pomieszczeniu i odbija od ścian, a część odbitego światła wraca z powrotem, więc białe ściany odbiją dużo więcej światła niż granatowe. Obliczenie wymaga profesjonalnego programu dialux, ale…. można obliczyć przybliżoną wartość!

Ile lumenów na m2 kalkulator

Ten wzór pozwoli Ci tylko w przybliżony sposób określić ile zamontować lamp, ale działa to tylko przy założeniu że lampy świecą z sufitu w dół, a nie np: w ścianę a pomieszczenie jest nie wyższe niż 3m.W biurze – powinno być 500 luksów na biurku – żeby to uzyskać zastosuj:

5W z lampy LED na 1m2 – czyli jeśli biuro ma 10m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 25W (2 x 25W = 50W)

Ile lumenów do salonu

W salonie – żeby dało się swobodnie czytać gazetę powinno być 500 luksów na stole – żeby to uzyskać zastosuj:

5W z lampy LED na 1m2 – czyli jeśli salon ma 10m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 25W (2 x 25W = 50W)

Ile lumenów na m2 łazienki W łazience – żeby móc swobodnie robić makijaż lub się golić powinno być 600 luksów – żeby to uzyskać zastosuj: 6W z  lampy LED na 1m2 – czyli jeśli łazienka ma 6m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 18W (2 x 18W = 36W)

Oświetlenie sypialni

– nie musi być mocne, wystarczy 250 luksów – żeby to uzyskać zastosuj:
2,5W z  lampy LED na 1m2 – czyli jeśli sypialnia ma 10m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 12W (2 x 12W = 24W)

Oświetlenie do kuchni

tam potrzebujesz dużo światła więc powinno być 500 luksów na stole – żeby to uzyskać zastosuj:
5W z lampy LED na 1m2 – czyli jeśli kuchni ma 10m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 25W (2 x 25W = 50W)

*pamiętaj że w kuchni warto doświetlić blat roboczy za pomocą taśmy LED montowanej w profilu aluminiowym

Jak obliczyć ilość światła czy podwieszanym suficie led

Jeśli twoje pomieszczenie jest oświetlane przez podwieszany sufit, a dokładniej przez taśmę LED która jest umieszczona w podwieszanym suficie, należy przyjąć że wzory podane powyżej nie będą działać, ponieważ taśma LED nie świeci prosto w dół oświetlając pomieszczenie tylko jej światło pada w stronę sufitu i dopiero odbite od niego dociera na całe pomieszczenie. Przy takim rozwiązaniu traci się sporą część światła ale i tak jest to najlepsze rozwiązanie w oświetleniu, ponieważ pomieszczenie zostaje oświetlone miękkim światłem odbitym, które jest bardzo przyjemne w odbiorze. Żeby dobrać ilość światła z taśmy LED która będzie w podwieszanym suficie, możemy doradzić tylko albo aż z naszego doświadczenia:

-optymalnie oświetlone pomieszczenie uzyskasz jeśli – taśma LED na suficie będzie miała co najmniej długość pomieszczenia a najlepiej żeby świeciła po jego obwodzie i taśma ma mieć moc 10W

-mocne oświetlenie salonu uzyskasz jeśli na suficie zamontujesz taśmę LED o mocy 18W, minimum na długość pomieszczenia a najlepiej po całym jego obwodzie

Jak dobrać ilość światła z taśmy LED

Można przyjąć że: -1m taśmy LED 120 SMD 10W świeci tak mocno jak tradycyjna żarówka żarowa o mocy 70W

*żarówka żarowa o mocy 60W emitowała około 800lm a ta taśma emituje tyle samo Ale w żarówce całe światło wydobywa się z jednego punktu więc jest skoncentrowane, a w taśmie LED światło wydobywa się liniowo a dodatkowo zazwyczaj taśma LED montowana jest w stronę sufitu, więc na pomieszczenie dociera dopiero światło odbite, czyli 50% światła zostaje na suficie.

Ile światła do łazienki

Oświetlenie LED do łazienki powinno ją oświetlać równomiernie, a w szczególności nad lustrem powinno być intensywne światło które ułatwi zrobienie makijażu, ale równocześnie barwa światła musi być odpowiednio dobrana żeby nie przekłamywała kolorów skóry, dlatego polecamy barwę 4000K lub 6000K, a nie polecamy barwy światła ciepłej 3000K ponieważ ona zażółca skórę. Taśmy LED do łazienki jeśli są montowane w takich punktach jak wnęki, półki, czy pod wanną, nie powinny być liczone jako oświetlenia które pomoże w pielęgnacji przed lustrem, ale takie światło w łazience które jest tylko dekoracją, doskonale może sprawdzić się jako podświetlenie w nocy, żeby nie zapalać mocnego głównego światła, które może wybudzić ze snu.  

Ile światła do pokoju

Do pokoju potrzeba tyle światła żeby móc swobodnie się po nim poruszać, a najlepiej żeby to światło było regulowane, np: taśma led w podwieszanym suficie, którą można sterować przy pomocy kontrolera, zapewni odpowiednie natężenie światła w zależności od potrzeby, czy chcesz czytać czy potrzebujesz klimatycznego oświetlenia LED do odpoczynku.  

Ile światła do salonu

W salonie szczególnie w części jadalnianej, potrzeba około 300lx czyli potrzeba mocnego światła które pozwoli na spokojne zjedzenie i wypatrzenie co dokładnie jest w talerzu, ale reszta pomieszczenia wymaga tylko światła dekoracyjnego, choć zdarzają się chwile że trzeba poczytać książkę, więc warto mieć w salonie oświetlenie LED ściemnialne, np: przy pomocy szklanego panelu do ściemniania, a na suficie mogą być zamontowane oprawy LED z funkcją ściemniania, co zapewni komfortowy dobór natężenia światła według potrzeby

Potrzebujesz porady?
Zapraszamy do kontaktu, pomożemy Ci dobrać ilość LEDów do Twojego pomieszczenia!