Ile lumenów na m2? Jaka moc oświetlenia?

Ile lumenów na m2? Jaka moc oświetlenia?

Ile lumenów na m2 

Jak mocno oświetlić wybrane pomieszczenie i jak to przeliczyć? Każda lampa led ma podany emitowany strumień światła czyli lumeny.

Co to są lumeny?

Jest to określenie ilości światła czyli lumen jest jednostką miary strumienia świetlnego emitowanego z lampy. Każda lampa emituje światło, ale żeby wiedzieć ile tego światła emituje, ilość światła wyraża się w jednostce zwanej LUMENY. Czyli np: lampa LED o mocy 10W emituje 800 lumenów.

Czy jeśli lampa świeci strumieniem świetlnym 800 lumenów to do każdego punktu pomiarowego dociera te 800 lumenów?

Absolutnie nie! Otóż lampa może być skierowana w stronę podłogi więc jej światło będzie oświetlało głowie to co pod lampą, a np: sufit który jest nad lampą będzie oświetlony w minimalnym stopniu, tylko tym światłem które odbije się od podłogi i dotrze na sufit.

Ale nawet jeśli lampa świeci w dół, w stronę podłogi to część światła dociera na prawą stronę pomieszczenia, część na środek a część na lewo, a jeśli opuścimy lampę w dół to zdecydowanie więcej światła dotrze bliżej jej środka niż jeśli lampa jest zawieszona wysoko, dlatego żeby określi ile światła dociera w wybrany punkt pomiarowy, należy wprowadzić jednostkę – luksy.

Dwie żarówki które emitują tyle samo światła czyli np: 800 lumenów, mogą z różną siłą określić powierzchnię pod sobą, bo jedna może świecić punktowo a druga może świecić światłem rozproszonym, więc ta która świeci punktowo, skupia światło w mniejszym punkcie mocniej go oświetlając.

Luksy – czyli ilość światła w konkretnym punkcie pomiarowym

Lampa emituje lumeny, ale każdy lumen może dotrzeć w inną stronę, dlatego żeby podać ile światła dotarło konkretnie np: na stół, potrzebne są luksy. Czyli ilość luksów u punkcie pomiarowym mówi nam to ile w ten punkt dotarło światła! Jak przeliczyć lumeny na luksy?

Żeby przeliczyć lumeny na luksy musimy wiedzieć jak kąt rozproszenia ma lampa, ile światła trafia w punkt pomiarowy, z jakiej wysokości, a nawet to jaki kolor mają ściany, bo światło rozprasza się po pomieszczeniu i odbija od ścian, a część odbitego światła wraca z powrotem, więc białe ściany odbiją dużo więcej światła niż granatowe. Obliczenie wymaga profesjonalnego programu dialux, ale…. można obliczyć przybliżoną wartość!

Ile lumenów na m2 kalkulator

Ten wzór pozwoli Ci tylko w przybliżony sposób określić ile zamontować lamp, ale działa to tylko przy założeniu że lampy świecą z sufitu w dół, a nie np: w ścianę a pomieszczenie jest nie wyższe niż 3m.W biurze – powinno być 500 luksów na biurku – żeby to uzyskać zastosuj:

5W z lampy LED na 1m2 – czyli jeśli biuro ma 10m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 25W (2 x 25W = 50W)

Ile lumenów do salonu

W salonie – żeby dało się swobodnie czytać gazetę powinno być 500 luksów na stole – żeby to uzyskać zastosuj:

5W z lampy LED na 1m2 – czyli jeśli salon ma 10m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 25W (2 x 25W = 50W)

Ile lumenów na m2 łazienki W łazience – żeby móc swobodnie robić makijaż lub się golić powinno być 600 luksów – żeby to uzyskać zastosuj: 6W z  lampy LED na 1m2 – czyli jeśli łazienka ma 6m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 18W (2 x 18W = 36W)

Oświetlenie sypialni

– nie musi być mocne, wystarczy 250 luksów – żeby to uzyskać zastosuj:
2,5W z  lampy LED na 1m2 – czyli jeśli sypialnia ma 10m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 12W (2 x 12W = 24W)

Oświetlenie do kuchni

tam potrzebujesz dużo światła więc powinno być 500 luksów na stole – żeby to uzyskać zastosuj:
5W z lampy LED na 1m2 – czyli jeśli kuchni ma 10m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 25W (2 x 25W = 50W)

*pamiętaj że w kuchni warto doświetlić blat roboczy za pomocą taśmy LED montowanej w profilu aluminiowym

Jak obliczyć ilość światła czy podwieszanym suficie led

Jeśli twoje pomieszczenie jest oświetlane przez podwieszany sufit, a dokładniej przez taśmę LED która jest umieszczona w podwieszanym suficie, należy przyjąć że wzory podane powyżej nie będą działać, ponieważ taśma LED nie świeci prosto w dół oświetlając pomieszczenie tylko jej światło pada w stronę sufitu i dopiero odbite od niego dociera na całe pomieszczenie. Przy takim rozwiązaniu traci się sporą część światła ale i tak jest to najlepsze rozwiązanie w oświetleniu, ponieważ pomieszczenie zostaje oświetlone miękkim światłem odbitym, które jest bardzo przyjemne w odbiorze. Żeby dobrać ilość światła z taśmy LED która będzie w podwieszanym suficie, możemy doradzić tylko albo aż z naszego doświadczenia:

-optymalnie oświetlone pomieszczenie uzyskasz jeśli – taśma LED na suficie będzie miała co najmniej długość pomieszczenia a najlepiej żeby świeciła po jego obwodzie i taśma ma mieć moc 10W

-mocne oświetlenie salonu uzyskasz jeśli na suficie zamontujesz taśmę LED o mocy 18W, minimum na długość pomieszczenia a najlepiej po całym jego obwodzie

Jak dobrać ilość światła z taśmy LED

Można przyjąć że: -1m taśmy LED 120 SMD 10W świeci tak mocno jak tradycyjna żarówka żarowa o mocy 70W

*żarówka żarowa o mocy 60W emitowała około 800lm a ta taśma emituje tyle samo Ale w żarówce całe światło wydobywa się z jednego punktu więc jest skoncentrowane, a w taśmie LED światło wydobywa się liniowo a dodatkowo zazwyczaj taśma LED montowana jest w stronę sufitu, więc na pomieszczenie dociera dopiero światło odbite, czyli 50% światła zostaje na suficie.

Ile światła do łazienki

Oświetlenie LED do łazienki powinno ją oświetlać równomiernie, a w szczególności nad lustrem powinno być intensywne światło które ułatwi zrobienie makijażu, ale równocześnie barwa światła musi być odpowiednio dobrana żeby nie przekłamywała kolorów skóry, dlatego polecamy barwę 4000K lub 6000K, a nie polecamy barwy światła ciepłej 3000K ponieważ ona zażółca skórę. Taśmy LED do łazienki jeśli są montowane w takich punktach jak wnęki, półki, czy pod wanną, nie powinny być liczone jako oświetlenia które pomoże w pielęgnacji przed lustrem, ale takie światło w łazience które jest tylko dekoracją, doskonale może sprawdzić się jako podświetlenie w nocy, żeby nie zapalać mocnego głównego światła, które może wybudzić ze snu.  

Ile światła do pokoju

Do pokoju potrzeba tyle światła żeby móc swobodnie się po nim poruszać, a najlepiej żeby to światło było regulowane, np: taśma led w podwieszanym suficie, którą można sterować przy pomocy kontrolera, zapewni odpowiednie natężenie światła w zależności od potrzeby, czy chcesz czytać czy potrzebujesz klimatycznego oświetlenia LED do odpoczynku.  

Ile światła do salonu

W salonie szczególnie w części jadalnianej, potrzeba około 300lx czyli potrzeba mocnego światła które pozwoli na spokojne zjedzenie i wypatrzenie co dokładnie jest w talerzu, ale reszta pomieszczenia wymaga tylko światła dekoracyjnego, choć zdarzają się chwile że trzeba poczytać książkę, więc warto mieć w salonie oświetlenie LED ściemnialne, np: przy pomocy szklanego panelu do ściemniania, a na suficie mogą być zamontowane oprawy LED z funkcją ściemniania, co zapewni komfortowy dobór natężenia światła według potrzeby

Potrzebujesz porady?
Zapraszamy do kontaktu, pomożemy Ci dobrać ilość LEDów do Twojego pomieszczenia!

  Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

  - kliknij aby skopiować

  Ile trzeba lumenów na m2?

  Ilość lumenów potrzebna na 1m2 jest zależna od rodzaju pomieszczenia, a dokładniej jego przeznaczenia. Lumeny należy przeliczyć na luxy, czyli ilość światła na daną powierzchnię. Do pracy biurowej potrzebne jest 500lx, czyli 500lx to dużo światła przy którym można komfortowo czytać i pracować.

  Oto kilka przykładów

  1. Pokój dzienny – 500-400 lx czyli potrzeba źródła światła które dadzą około 500lm na 1m2
  2. Sypialnia – 300-200 lx czyli potrzeba źródła światła które dadzą około 300lm na 1m2
  3. Kuchnia – 400 lx czyli potrzeba źródła światła które dadzą około 400lm na 1m2
  4. Łazienka – 500 lx czyli potrzeba źródła światła które dadzą około 500lm na 1m2
  5. Biuro – 500 lx czyli potrzeba źródła światła które dadzą około 500lm na 1m2

  Warto jednak pamiętać, że te wartości są tylko szacunkowe i zależą od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Na przykład, osoba, która lubi silne światło do czytania, może potrzebować większej ilości lumenów w sypialni lub w pokoju dziennym.

  Ile lumenów do pokoju 20m2?

  Do określenia ilości lumenów potrzebnych do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m2 należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rodzaj pomieszczenia, preferencje użytkownika i sposób oświetlenia.

  Jeśli chodzi o wartości orientacyjne, to do pokoju o powierzchni 20 m2 zwykle zaleca się wykorzystanie od 2000 do 4000 lumenów światła. Można osiągnąć tę ilość lumenów za pomocą różnych kombinacji oświetlenia, na przykład lamp sufitowych, lamp stołowych lub kinkietów.

  Ostateczna ilość lumenów, którą powinno się użyć w danym pomieszczeniu, zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz od specyfiki danego pomieszczenia, takiej jak wysokość sufitu, kolory ścian, natężenie światła z zewnątrz i innych czynników wpływających na odbiór światła w danym pomieszczeniu.

  Ile lumenów na 12m2?

  Ilość lumenów potrzebnych na metr kwadratowy zależy od rodzaju pomieszczenia oraz od zastosowania oświetlenia.

  Do oświetlenia pomieszczenia o powierzchni 12 metrów kwadratowych, można zastosować wartości orientacyjne dla typowych pomieszczeń:

  1. Pokój dzienny – 1000-2000 lumenów na metr kwadratowy, czyli 12000-24000 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.
  2. Sypialnia – 500-1000 lumenów na metr kwadratowy, czyli 6000-12000 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.
  3. Kuchnia – 3000-4000 lumenów na metr kwadratowy, czyli 36000-48000 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.
  4. Łazienka – 500-800 lumenów na metr kwadratowy, czyli 6000-9600 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.
  5. Biuro – 500-1000 lumenów na metr kwadratowy, czyli 6000-12000 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.

  Warto jednak pamiętać, że to tylko wartości orientacyjne i ostateczna ilość lumenów, którą należy zastosować, zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz specyfiki danego pomieszczenia.

  Czy 2000 lumenów to dużo?

  2000 lumenów to tyle ile dają 2 żarówki LED o mocy 12W więc nie jest to dużo jeśli ma to oświetlać duże pomieszczenie ale do pokoju o rozmiarze 10m2 ilość światła będzie wystarczalna do wykonywania prac domowych.

  Ile watów na m2 światła?

  Nie ma bezpośredniego przelicznika mocy oświetlenia na metr kwadratowy, ponieważ ilość mocy potrzebnej do oświetlenia danego pomieszczenia zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pomieszczenia, rodzaj oświetlenia, wysokość sufitu, kolor ścian, natężenie światła z zewnątrz i preferencje użytkownika.

  Zamiast mocy oświetlenia na metr kwadratowy, zaleca się określenie ilości lumenów na metr kwadratowy (lux) potrzebnych do oświetlenia pomieszczenia w sposób odpowiedni dla jego przeznaczenia. Jednak w praktyce ilość mocy (wataż) i ilość lumenów (lux) są ze sobą powiązane.

  Wartość mocy oświetlenia, jaką należy zastosować, również zależy od rodzaju oświetlenia. Na przykład tradycyjne żarówki halogenowe potrzebują około 10-15 W na metr kwadratowy, podczas gdy oświetlenie LED zwykle wymaga od 5 do 10 W na metr kwadratowy.

  Ostatecznie, najlepiej wybierać moc oświetlenia na podstawie ilości lumenów potrzebnych do oświetlenia pomieszczenia, a następnie dopasować odpowiednie oświetlenie z odpowiednią mocą, aby uzyskać żądany poziom jasności i wydajności.

  Ile lumenów najlepiej?

  Komfortowa ilość światła zależy od rodzaju czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Żeby praca byłą komfortowa należy na biurku uzyskać 500lx czyli trzeba dobrać źródła światłą które emitują około 500 lumenów na 1m2. Do oświetlenia

  Opinie
  Opinie Google Wszystkich opinii:
  Średnia ocen:
  ★★★★★
  Zobacz wszystkie opinie