Ile lumenów na m2? Jaka moc oświetlenia?

Ile lumenów na m2? Jaka moc oświetlenia?

Pokój dzienny – 1000-2000 lumenów na metr kwadratowy, czyli 12000-24000 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2. Sypialnia – 500-1000 lumenów na metr kwadratowy, czyli 6000-12000 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.

Ile lumenów na m2 

Jak mocno oświetlić wybrane pomieszczenie i jak to przeliczyć? Każda lampa led ma podany emitowany strumień światła czyli lumeny.

Co to są lumeny?

Lumeny (lm) są jednostką miary strumienia świetlnego, czyli ilości światła emitowanego przez źródło światła w określonym kierunku. Oznaczają one ogólną ilość światła widzialnego dla ludzkiego oka, niezależnie od kierunku emisji czy barwy światła.

Innymi słowy, lumeny mierzą ilość światła, które jest generowane przez źródło światła i dociera do naszych oczu. Im większa wartość lumenów, tym jaśniejsze jest światło.

Warto jednak zauważyć, że wartość lumenów nie mówi nam nic o rozkładzie światła czy natężeniu na konkretnej powierzchni. Również temperatura barwowa (barwa światła) może wpływać na sposób postrzegania jasności i ogólną jakość oświetlenia.

Lumeny są szczególnie przydatne przy wyborze oświetlenia takiego jak taśma LED czy lampy z wbudowanym źródłem światła LED , pozwalając na porównanie jasności i wydajności różnych modeli.

Co to są luksy?

Luks (lx) to jednostka miary natężenia oświetlenia, czyli ilości światła padającego na daną powierzchnię. Mierzy ilość światła widzialnego na metr kwadratowy (m²) powierzchni.

Innymi słowy, luksy wskazują, jak intensywne jest oświetlenie na danej powierzchni. Im większa wartość luksów, tym jaśniejsze jest oświetlenie.

Luksy są szczególnie istotne przy projektowaniu oświetlenia w różnych miejscach, takich jak biura, szkoły, miejsca pracy, sklepy, itp. Określenie odpowiedniego poziomu luksów zależy od specyfiki danego zastosowania i wymagań dotyczących widoczności i komfortu w danym miejscu.

Przykładowe wartości luksów dla niektórych zastosowań to:

 • Biura: około 500-750 lx
 • Sale konferencyjne: około 500-1000 lx
 • Kuchnie: około 500-1000 lx
 • Szkoły: około 300-500 lx
 • Sklepy: około 750-1500 lx
 • Miejsca pracy wymagające większej precyzji, np. laboratoria: powyżej 1000 lx.

Lampy LED intensywnie świecące, polecane do oświetlenia biura:

Lampy LED świetnie wyglądające w salonie:

Ile lumenów w kuchni na m2?

W kuchni zwykle wymaga się wyższego poziomu oświetlenia niż w innych pomieszczeniach domowych, ze względu na potrzebę dokładnego przygotowywania jedzenia i wykonywania innych zadań związanych z gotowaniem. Zalecany poziom oświetlenia w kuchni może różnić się w zależności od konkretnego zastosowania i preferencji.

Ogólnie jednak, przyjmuje się, że w kuchni odpowiedni poziom oświetlenia wynosi od 750 do 1 000 lumenów na metr kwadratowy. Ten zakres poziomu oświetlenia jest często stosowany na obszarach roboczych, takich jak blat kuchenny, stół do przygotowywania posiłków czy obszar zlewu.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na równomierne rozmieszczenie światła, aby uniknąć cieni i zapewnić optymalną widoczność podczas pracy w kuchni.

Pamiętaj jednak, że te wartości są ogólnymi wytycznymi, a indywidualne preferencje i specyfika pomieszczenia mogą wpływać na ostateczny wybór poziomu oświetlenia w kuchni.

Taśmy LED polecane do oświetlenia kuchni:

Taśmy LED o pięknej równej linii światła bez efektu kropek z 5 letnią gwarancją:

Ile lumenów w miejscu pracy?

W miejscu pracy, odpowiedni poziom oświetlenia jest istotny dla komfortu i efektywności pracowników. Zalecany poziom oświetlenia może różnić się w zależności od konkretnego rodzaju pracy oraz standardów i przepisów obowiązujących w danym kraju.

Ogólnie jednak, dla biur i miejsc pracy oświetlenie na poziomie około 500-750 lumenów na metr kwadratowy jest często uważane za odpowiednie. To może zapewnić odpowiednią widoczność, minimalizując zmęczenie oczu i poprawiając koncentrację.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w niektórych bardziej wymagających pracach, takich jak prace precyzyjne czy prace wymagające większego skupienia wzroku, może być konieczne zwiększenie poziomu oświetlenia.

Ponadto, równomierne rozmieszczenie światła, eliminacja odblasków i dopasowanie temperatury barwowej do danego zastosowania są równie ważne dla zapewnienia odpowiedniego oświetlenia w miejscu pracy.

W przypadku bardziej precyzyjnych wytycznych dotyczących oświetlenia w miejscu pracy, warto zapoznać się z lokalnymi przepisami, normami lub wytycznymi zawodowymi, które mogą dostarczyć bardziej szczegółowych informacji na ten temat.

UWAGA: Pamiętaj że do pracy nie powinno się stosować barwy ciepłej ponieważ jest odprężająca, więc w miejscu pracy zastosuj oświetlenie LED o barwie 4000K lub wyższej.

Lampy LED o dużej mocy i świetnym rozproszeniu światła, polecane do biura:

Ile lumenów do łazienki?

Odpowiedni poziom oświetlenia w łazience jest istotny dla wykonywania różnych czynności, takich jak przygotowywanie się do pracy, golenie, nakładanie makijażu itp. Zalecany poziom oświetlenia w łazience może różnić się w zależności od konkretnego zastosowania i preferencji, ale istnieją pewne ogólne wytyczne.

Przyjmuje się, że w łazience odpowiedni poziom oświetlenia wynosi od 500 do 1000 lumenów na metr kwadratowy. Ten zakres poziomu oświetlenia jest często stosowany w obszarach roboczych, takich jak umywalka, lustro i strefa natrysku.

Ważne jest również, aby zadbać o równomierne rozmieszczenie światła, aby uniknąć cieni na twarzy podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak golenie czy nakładanie makijażu.

Dodatkowo, zaleca się stosowanie różnych źródeł światła, takich jak oświetlenie sufitowe, kinkiety lub lampy nad lustrem, aby zapewnić różne poziomy oświetlenia i stworzyć optymalne warunki w łazience.

Warto również pamiętać, że preferencje dotyczące oświetlenia mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od specyfiki danego pomieszczenia i układu łazienki.

Listwy LED do łazienki do montażu pomiędzy płytkami:

Ile lumenów do salonu?

Odpowiedni poziom oświetlenia w salonie zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, układ oświetlenia, indywidualne preferencje dotyczące atmosfery i zastosowania salonu. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne, które mogą pomóc w określeniu przybliżonego poziomu lumenów.

W przypadku salonu, zwykle zaleca się stosowanie poziomu oświetlenia w zakresie od 1000 do 2000 lumenów na metr kwadratowy. Ta wartość może zapewnić odpowiednią widoczność w pomieszczeniu i stworzyć przyjemną atmosferę.

Aby osiągnąć odpowiedni poziom oświetlenia w salonie, można zastosować różne źródła światła, takie jak centralne oświetlenie sufitowe, lampy stołowe, kinkiety czy taśmy LED. Również rozmieszczenie i sterowanie oświetleniem mogą wpływać na ogólną jakość oświetlenia w salonie.

Warto również pamiętać, że preferencje dotyczące oświetlenia mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i zastosowań salonu, takich jak czytanie, oglądanie telewizji czy spotkania towarzyskie. W związku z tym, dostosowanie oświetlenia do konkretnych preferencji jest równie ważne, aby stworzyć przyjemną i funkcjonalną przestrzeń w salonie.

Ile lumenów na magazyn?

W przypadku magazynów, odpowiedni poziom oświetlenia jest kluczowy dla zapewnienia bezpiecznych warunków pracy oraz efektywnego wykonywania zadań. Zalecany poziom oświetlenia w magazynie zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj działalności, wysokość sufitu, rodzaj towarów oraz rodzaj wykonywanych czynności.

Ogólnie przyjmuje się, że w magazynach o niskiej do średniej aktywności (np. magazyny zwykłe, gdzie nie ma dużego skupiska pracy lub ruchu) odpowiedni poziom oświetlenia wynosi około 100-200 lumenów na metr kwadratowy. Natomiast w magazynach o wyższej aktywności, takich jak magazyny logistyczne czy magazyny z dużym ruchem ludzi lub maszyn, zalecane jest wyższe oświetlenie w zakresie od 200 do 500 lumenów na metr kwadratowy.

W przypadku magazynów wysokiego składowania, gdzie stosowane są wózki widłowe lub inne urządzenia, istotne jest zapewnienie dodatkowego oświetlenia w obszarach, w których są wykonywane operacje podnoszenia i składowania towarów, aby zapewnić odpowiednią widoczność i bezpieczeństwo.

Warto pamiętać, że te wartości to ogólne wytyczne, a ostateczny poziom oświetlenia powinien być dostosowany do konkretnych wymagań i specyfikacji danego magazynu. Przepisy i wytyczne dotyczące oświetlenia w miejscu pracy mogą również zawierać bardziej szczegółowe wytyczne, które warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu oświetlenia w magazynie.

Ile lumenów na 20 m2?

Lumeny (lm) to jednostka mierząca strumień świetlny emitowany przez źródło światła. Natomiast metr kwadratowy (m²) to jednostka mierząca powierzchnię. Aby określić, ile lumenów jest potrzebnych na 20 m², musisz znać poziom oświetlenia, który chcesz osiągnąć na tej powierzchni.

Standardowo, różne pomieszczenia i zastosowania mają różne wymagania dotyczące poziomu oświetlenia. Na przykład biura zwykle mają wyższe wymagania co do oświetlenia niż sypialnie.

Ogólnie rzecz biorąc, przeciętne biuro lub mieszkanie może wymagać około 500-750 lumenów na metr kwadratowy. Przyjmując zakres od 500 do 750 lumenów na metr kwadratowy, możemy obliczyć ilość lumenów potrzebną na 20 m².

Dla zakresu od 500 do 750 lumenów na metr kwadratowy, ilość lumenów potrzebnych na 20 m² wynosi:

(500 lm/m²) * (20 m²) = 10 000 lm do (750 lm/m²) * (20 m²) = 15 000 lm.

Więc w zależności od zakresu, ilość lumenów potrzebnych na 20 m² wynosi od 10 000 do 15 000 lm.

Ile lumenów na 15m2?

Aby określić ilość lumenów potrzebnych na 15 m², musisz znać poziom oświetlenia, który chcesz osiągnąć na tej powierzchni.

Przyjmując zakres od 500 do 750 lumenów na metr kwadratowy, możemy obliczyć ilość lumenów potrzebną na 15 m².

Dla zakresu od 500 do 750 lumenów na metr kwadratowy, ilość lumenów potrzebnych na 15 m² wynosi:

(500 lm/m²) * (15 m²) = 7 500 lm do (750 lm/m²) * (15 m²) = 11 250 lm.

Więc w zależności od zakresu, ilość lumenów potrzebnych na 15 m² wynosi od 7 500 do 11 250 lm.

Ile lumenów na 10 m2?

Aby określić ilość lumenów potrzebnych na 10 m², musisz znać poziom oświetlenia, który chcesz osiągnąć na tej powierzchni.

Przyjmując zakres od 500 do 750 lumenów na metr kwadratowy, możemy obliczyć ilość lumenów potrzebną na 10 m².

Dla zakresu od 500 do 750 lumenów na metr kwadratowy, ilość lumenów potrzebnych na 10 m² wynosi:

(500 lm/m²) * (10 m²) = 5 000 lm do (750 lm/m²) * (10 m²) = 7 500 lm.

Więc w zależności od zakresu, ilość lumenów potrzebnych na 10 m² wynosi od 5 000 do 7 500 lm.

Ile lumenów na 14 m2?

Aby określić ilość lumenów potrzebnych na 14 m², musisz znać poziom oświetlenia, który chcesz osiągnąć na tej powierzchni.

Przyjmując zakres od 500 do 750 lumenów na metr kwadratowy, możemy obliczyć ilość lumenów potrzebną na 14 m².

Dla zakresu od 500 do 750 lumenów na metr kwadratowy, ilość lumenów potrzebnych na 14 m² wynosi:

(500 lm/m²) * (14 m²) = 7 000 lm do (750 lm/m²) * (14 m²) = 10 500 lm.

Więc w zależności od zakresu, ilość lumenów potrzebnych na 14 m² wynosi od 7 000 do 10 500 lm.

Ile to jest 1000 lumenów?

1000 lumenów to jednostka mierząca strumień świetlny emitowany przez źródło światła. Lumeny określają ogólną ilość światła emitowanego przez źródło. Im wyższa wartość lumenów, tym jaśniejsze jest światło.

Aby dać Ci punkt odniesienia, oto kilka przykładów:

 • Standardowa żarówka o mocy 60 W może emitować około 800 lumenów.
 • Standardowa żarówka o mocy 100 W może emitować około 1600 lumenów.
 • Wysokiej jakości żarówka LED o mocy 10 W może emitować około 800 lumenów.

Warto jednak pamiętać, że różne źródła światła mogą mieć różne sprawności i różne wydajności świetlne, więc wartości lumenów mogą się różnić w zależności od konkretnego rodzaju źródła światła.

Jak świeci 500 lumenów?

Lumeny (lm) mierzą strumień świetlny, czyli ilość światła emitowanego przez źródło. Jednak sama wartość lumenów nie opisuje bezpośrednio, jak jasne lub intensywne jest światło dla ludzkiego oka.

Aby dać Ci pewne punkty odniesienia, oto kilka przykładów, które mogą pomóc zrozumieć, jak świeci 500 lumenów:

 1. Standardowa żarówka o mocy 40-60 W: Może emitować około 450-800 lumenów, więc 500 lumenów jest porównywalne do jasności takiej żarówki.
 2. Żarówka LED o mocy 5-7 W: Dobrej jakości żarówka LED o mocy 5-7 W może emitować około 450-600 lumenów, co jest bliskie poziomowi 500 lumenów.
 3. Latarka o średniej mocy: Latarka o mocy około 5-10 W, która jest ustawiona na średni poziom jasności, może emitować około 200-600 lumenów. Dlatego 500 lumenów jest zbliżone do jasności takiej latarki na średnim ustawieniu.

Warto jednak zauważyć, że odczucie jasności może być również wpływane przez inne czynniki, takie jak kierunek oświetlenia, barwa światła (temperatura barwowa) i otoczenie. W praktyce odczucie jasności może się różnić w zależności od indywidualnej percepcji i konkretnego zastosowania oświetlenia.

Jak świeci 600 lumenów?

Lumeny (lm) to jednostka mierząca strumień świetlny, czyli ilość światła emitowanego przez źródło. Oto kilka przykładów, które mogą pomóc Ci zrozumieć, jak jasne może być światło o mocy 600 lumenów:

 1. Żarówka LED o mocy 8-10 W: Dobrej jakości żarówka LED o mocy 8-10 W może emitować około 600-800 lumenów. 600 lumenów jest zatem porównywalne do jasności takiej żarówki LED.
 2. Lampa sufitowa: Świetlówka kompaktowa o mocy 15-20 W lub żarówka halogenowa o mocy 50 W może emitować około 600-800 lumenów. 600 lumenów jest więc zbliżone do jasności takiej lampy sufitowej.
 3. Latarka o dużej mocy: Latarka o mocy około 10-20 W, która jest ustawiona na wysoki poziom jasności, może emitować od 500 do 1000 lumenów. 600 lumenów jest więc porównywalne do jasności takiej latarki na średnio-wysokim ustawieniu.

Warto jednak pamiętać, że odczucie jasności może być również wpływane przez inne czynniki, takie jak kierunek oświetlenia, barwa światła (temperatura barwowa) i otoczenie. Odczucie jasności może się różnić w zależności od indywidualnej percepcji i konkretnego zastosowania oświetlenia.

Oświetlenie sypialni

– nie musi być mocne, wystarczy 250 luksów – żeby to uzyskać zastosuj:
2,5W z  lampy LED na 1m2 – czyli jeśli sypialnia ma 10m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 12W (2 x 12W = 24W)

Oświetlenie do kuchni

tam potrzebujesz dużo światła więc powinno być 500 luksów na stole – żeby to uzyskać zastosuj:
5W z lampy LED na 1m2 – czyli jeśli kuchni ma 10m2 to zamontuj w nim 2 lampy LED o mocy 25W (2 x 25W = 50W)

*pamiętaj że w kuchni warto doświetlić blat roboczy za pomocą taśmy LED montowanej w profilu aluminiowym

Jak obliczyć ilość światła czy podwieszanym suficie led

Jeśli twoje pomieszczenie jest oświetlane przez podwieszany sufit, a dokładniej przez taśmę LED która jest umieszczona w podwieszanym suficie, należy przyjąć że wzory podane powyżej nie będą działać, ponieważ taśma LED nie świeci prosto w dół oświetlając pomieszczenie tylko jej światło pada w stronę sufitu i dopiero odbite od niego dociera na całe pomieszczenie. Przy takim rozwiązaniu traci się sporą część światła ale i tak jest to najlepsze rozwiązanie w oświetleniu, ponieważ pomieszczenie zostaje oświetlone miękkim światłem odbitym, które jest bardzo przyjemne w odbiorze. Żeby dobrać ilość światła z taśmy LED która będzie w podwieszanym suficie, możemy doradzić tylko albo aż z naszego doświadczenia:

-optymalnie oświetlone pomieszczenie uzyskasz jeśli – taśma LED na suficie będzie miała co najmniej długość pomieszczenia a najlepiej żeby świeciła po jego obwodzie i taśma ma mieć moc 10W

-mocne oświetlenie salonu uzyskasz jeśli na suficie zamontujesz taśmę LED o mocy 18W, minimum na długość pomieszczenia a najlepiej po całym jego obwodzie

Jak dobrać ilość światła z taśmy LED

Można przyjąć że: -1m taśmy LED 120 SMD 10W świeci tak mocno jak tradycyjna żarówka żarowa o mocy 70W

*żarówka żarowa o mocy 60W emitowała około 800lm a ta taśma emituje tyle samo Ale w żarówce całe światło wydobywa się z jednego punktu więc jest skoncentrowane, a w taśmie LED światło wydobywa się liniowo a dodatkowo zazwyczaj taśma LED montowana jest w stronę sufitu, więc na pomieszczenie dociera dopiero światło odbite, czyli 50% światła zostaje na suficie.

Ile światła do łazienki

Oświetlenie LED do łazienki powinno ją oświetlać równomiernie, a w szczególności nad lustrem powinno być intensywne światło które ułatwi zrobienie makijażu, ale równocześnie barwa światła musi być odpowiednio dobrana żeby nie przekłamywała kolorów skóry, dlatego polecamy barwę 4000K lub 6000K, a nie polecamy barwy światła ciepłej 3000K ponieważ ona zażółca skórę. Taśmy LED do łazienki jeśli są montowane w takich punktach jak wnęki, półki, czy pod wanną, nie powinny być liczone jako oświetlenia które pomoże w pielęgnacji przed lustrem, ale takie światło w łazience które jest tylko dekoracją, doskonale może sprawdzić się jako podświetlenie w nocy, żeby nie zapalać mocnego głównego światła, które może wybudzić ze snu.  

Ile światła do pokoju

Do pokoju potrzeba tyle światła żeby móc swobodnie się po nim poruszać, a najlepiej żeby to światło było regulowane, np: taśma led w podwieszanym suficie, którą można sterować przy pomocy kontrolera, zapewni odpowiednie natężenie światła w zależności od potrzeby, czy chcesz czytać czy potrzebujesz klimatycznego oświetlenia LED do odpoczynku.  

Ile światła do salonu

W salonie szczególnie w części jadalnianej, potrzeba około 300lx czyli potrzeba mocnego światła które pozwoli na spokojne zjedzenie i wypatrzenie co dokładnie jest w talerzu, ale reszta pomieszczenia wymaga tylko światła dekoracyjnego, choć zdarzają się chwile że trzeba poczytać książkę, więc warto mieć w salonie oświetlenie LED ściemnialne, np: przy pomocy szklanego panelu do ściemniania, a na suficie mogą być zamontowane oprawy LED z funkcją ściemniania, co zapewni komfortowy dobór natężenia światła według potrzeby

Potrzebujesz porady?
Zapraszamy do kontaktu, pomożemy Ci dobrać ilość LEDów do Twojego pomieszczenia!

  Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

  - kliknij aby skopiować

  Ile trzeba lumenów na m2?

  Ilość lumenów potrzebna na 1m2 jest zależna od rodzaju pomieszczenia, a dokładniej jego przeznaczenia. Lumeny należy przeliczyć na luxy, czyli ilość światła na daną powierzchnię. Do pracy biurowej potrzebne jest 500lx, czyli 500lx to dużo światła przy którym można komfortowo czytać i pracować.

  Oto kilka przykładów

  1. Pokój dzienny – 500-400 lx czyli potrzeba źródła światła które dadzą około 500lm na 1m2
  2. Sypialnia – 300-200 lx czyli potrzeba źródła światła które dadzą około 300lm na 1m2
  3. Kuchnia – 400 lx czyli potrzeba źródła światła które dadzą około 400lm na 1m2
  4. Łazienka – 500 lx czyli potrzeba źródła światła które dadzą około 500lm na 1m2
  5. Biuro – 500 lx czyli potrzeba źródła światła które dadzą około 500lm na 1m2

  Warto jednak pamiętać, że te wartości są tylko szacunkowe i zależą od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Na przykład, osoba, która lubi silne światło do czytania, może potrzebować większej ilości lumenów w sypialni lub w pokoju dziennym.

  Ile lumenów do pokoju 20m2?

  Do określenia ilości lumenów potrzebnych do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m2 należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rodzaj pomieszczenia, preferencje użytkownika i sposób oświetlenia.

  Jeśli chodzi o wartości orientacyjne, to do pokoju o powierzchni 20 m2 zwykle zaleca się wykorzystanie od 2000 do 4000 lumenów światła. Można osiągnąć tę ilość lumenów za pomocą różnych kombinacji oświetlenia, na przykład lamp sufitowych, lamp stołowych lub kinkietów.

  Ostateczna ilość lumenów, którą powinno się użyć w danym pomieszczeniu, zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz od specyfiki danego pomieszczenia, takiej jak wysokość sufitu, kolory ścian, natężenie światła z zewnątrz i innych czynników wpływających na odbiór światła w danym pomieszczeniu.

  Ile lumenów na 12m2?

  Ilość lumenów potrzebnych na metr kwadratowy zależy od rodzaju pomieszczenia oraz od zastosowania oświetlenia.

  Do oświetlenia pomieszczenia o powierzchni 12 metrów kwadratowych, można zastosować wartości orientacyjne dla typowych pomieszczeń:

  1. Pokój dzienny – 1000-2000 lumenów na metr kwadratowy, czyli 12000-24000 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.
  2. Sypialnia – 500-1000 lumenów na metr kwadratowy, czyli 6000-12000 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.
  3. Kuchnia – 3000-4000 lumenów na metr kwadratowy, czyli 36000-48000 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.
  4. Łazienka – 500-800 lumenów na metr kwadratowy, czyli 6000-9600 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.
  5. Biuro – 500-1000 lumenów na metr kwadratowy, czyli 6000-12000 lumenów w całym pomieszczeniu o powierzchni 12 m2.

  Warto jednak pamiętać, że to tylko wartości orientacyjne i ostateczna ilość lumenów, którą należy zastosować, zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz specyfiki danego pomieszczenia.

  Czy 2000 lumenów to dużo?

  2000 lumenów to tyle ile dają 2 żarówki LED o mocy 12W więc nie jest to dużo jeśli ma to oświetlać duże pomieszczenie ale do pokoju o rozmiarze 10m2 ilość światła będzie wystarczalna do wykonywania prac domowych.

  Ile watów na m2 światła?

  Nie ma bezpośredniego przelicznika mocy oświetlenia na metr kwadratowy, ponieważ ilość mocy potrzebnej do oświetlenia danego pomieszczenia zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pomieszczenia, rodzaj oświetlenia, wysokość sufitu, kolor ścian, natężenie światła z zewnątrz i preferencje użytkownika.

  Zamiast mocy oświetlenia na metr kwadratowy, zaleca się określenie ilości lumenów na metr kwadratowy (lux) potrzebnych do oświetlenia pomieszczenia w sposób odpowiedni dla jego przeznaczenia. Jednak w praktyce ilość mocy (wataż) i ilość lumenów (lux) są ze sobą powiązane.

  Wartość mocy oświetlenia, jaką należy zastosować, również zależy od rodzaju oświetlenia. Na przykład tradycyjne żarówki halogenowe potrzebują około 10-15 W na metr kwadratowy, podczas gdy oświetlenie LED zwykle wymaga od 5 do 10 W na metr kwadratowy.

  Ostatecznie, najlepiej wybierać moc oświetlenia na podstawie ilości lumenów potrzebnych do oświetlenia pomieszczenia, a następnie dopasować odpowiednie oświetlenie z odpowiednią mocą, aby uzyskać żądany poziom jasności i wydajności.

  Ile lumenów najlepiej?

  Komfortowa ilość światła zależy od rodzaju czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Żeby praca byłą komfortowa należy na biurku uzyskać 500lx czyli trzeba dobrać źródła światłą które emitują około 500 lumenów na 1m2. Do oświetlenia