Kelwiny czyli barwa światła LED – kolor światła – PORADY & PRODUKTY

Kelwiny czyli barwa światła LED – kolor światła – PORADY & PRODUKTY


Barwa światła wyrażana jest w Kelwinach


Nie ma to jednak nic wspólnego z wydzielaniem ciepła ale z barwą światła czy jest ona zimna czy ciepła. Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach. Im wyższa wartość Kelwinów tym światło jest zimniejsze i bielsze. Im niższa liczba Kelwinów tym światło będzie cieplejsze i bardziej żółte.


Barwa ciepła to przedziale około 2700-3200K, żarówka tradycyjna ma 2800K.


Barwa neutralna to przedziale około 4000-5000K. Niektórzy używają zamienie określenia barwa biała.


Barwa zimna to powyżej 6000K. Barwa ta wpada w delikatny odcień niebieski i jest charakterystyczna dla oświetlenia LED.
Przyjmuje się także, że płomień świecy ma barwę 1800K, a czyste niebo w dzień 20000K.

Kolor światła słońca

Światło słońca jest zależne od pory dnia. Jak rano słońce wschodzi to ma barwę ciepłą – sprzyjającą relaksowi. Pozwala to na spokojny “start dnia”. Im słońce jest dłużej na niebie tym przyjmuję barwę neutralną. Trwa to mniej więcej do godzin południowych. Przy takim świetle Nasz organizm ma największą produktywność. Od tego momentu słońce barwę znowu zmienia w stronę ciepłej, która sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Dzięki temu organizm przygotowuje się do wyciszenia i snu. Stąd zalecenia lekarzy aby przed snem nie korzystać z ekranów emitujących mocne światło np telefon.

 
Barwa światła LED

Dzięki zastosowaniu źródeł światła LED możemy dobierać barwę światła do pomieszczeń. W miejscach gdzie jest potrzebna ludzka praca np biura, warto zastosować barwę światła neutralną, która będzie powodować że będziemy wydajniej pracować niż przy barwie światła ciepłej. Taką barwę warto zastosować w miejscach gdzie wypoczywamy, relaksujemy się np w sypialni. Łazienka i kuchnia to dobre miejsce na zastosowanie żarówke dających światło podobne do słonecznego, ponieważ wtedy będziemy mieli najlepiej odwzorowane kolory czy to makijażu czy produktów spożywczych.

Barwa światła 2200K 

Decydując się na taką barwę światła musimy wiedzieć że idealnie sprawdzi się w miejscach odpoczynku i relaksu. Więc sypialnia to idealne miejsce na taką barwę. Taka barwa świetnie współgra z ciepłymi kolorami i drewnem.

Źródła światła w barwie ultra ciepłej znajdziesz tutaj:

Barwa światła 3000K

Barwa światła 3000K ma podobne zastosowanie jak barwa 2200K. Jest jednak nieznacznie jaśniejsza. Barwą światła zbliżona do tradycyjnej żarówki.

Zamów oświetlenie w barwie ciepłej:

Barwa światła 4000K 

Barwa nazywana neutralną, więc pasuje do każdego wnętrza. Nie ma wpływu na kolorystykę ścian, mebli i dodatków. Aktualnie najczęściej wybierana barwa. W przeciwieństwie do barw poniżej 4000K nie wywołuje senności. Otoczenie oświetlone taką barwą światła wygląda jak w świetle słonecznym. Taka barwa jest przyjemna dla oczu. Doskonale nadaje się do oświetlenia mieszkań ale również do powierzchni biurowych. Znajdzie również zastosowanie na zewnątrz do oświetlenia ogrodów, parków. Więc jak widać zastosowań jest wiele.

Zamów oświetlenie w barwie dziennej:

 
Barwa światła 6000K

Pasuje do pomieszczeń urządzonych w jasnych kolorach. Taka barwa wygląda bardzo świeżo i pobudzająco. Taką barwę możemy porównać do światła słonecznego w bezchmurny dzień o godzinie 13, więc ludzkie oko najlepiej dopasowuje się właśnie do takiego światła. Ta biała barwa światła podobnie do barwy 4000K nie zmienia kolorów otoczenia, jak np: ciepła barwa która na białej kartce papieru dodaje trochę żółtego odcienia. Bez wątpienia ta barwa wygląda bardzo elegancko i dekoracyjnie, dlatego często taśmy LED, oświetlające sufit, montowane są właśnie w barwie 6000K. Barwa najbardziej motywująca i pobudzająca do pracy.

Zamów oświetlenie w barwie neutralnej:

 
Barwa światła 11000K 

Tego typu barwa światła jest rzadko stosowana. Odcień wpada w niebieski więc pomieszczenia oświetlone taką barwą mają nie naturalne kolory.

Barwa światła RGB 

Na barwę światła RGB składają się 3 kolory (czerwony, zielony, niebieski) Dzięki odpowiedniemu sterownikowi możemy wybierać kolor na jaki mamy w danym momencie ochotę. Jest to barwa typowo ozdobna, pozwalająca na zrobienie odpowiedniego nastroju, klimatu w pomieszczeniu.

By mieć kolorowe oświetlenie, zamów:

Temperatura barwowa do odpoczynku

Najlepsza barwa do odpoczynku to ciepła – 3000K lub mniej. Nie pobudza do działania a wręcz przeciwnie relaksuje. Przy takim oświetleniu organizm się rozluźnia i wypoczywa.

 

Temperatura barwowa do pracy

Najlepiej pracuje się w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Starajmy się zatem znaleźć źródło światła, które będzie emitować jasne barwy, z przedziału 4000-6000 K. Jeśli wybieramy oświetlenie do biura i czujemy się dobrze w jasnych pomieszczeniach, wybierajmy światło w górnych granicach tego przedziału. Jeśli nie lubimy niemal białego światła, wtedy rozważmy wybór oświetlenia bliżej granicy 4000 K. Ten przedział barw  wpływa produktywnie na ludzi.

Nadal nie wiesz jaka barwę wybrać? Napisz do nas, pomożemy!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować