Żarówka G9 – jak wymienić?

Żarówka G9 – jak wymienić?

Co to jest żarówka G9

Do oświetlenia najczęściej stosujemy żarówki na gwint edisonowski (E27 i E14) lub żarówki halogenowe, które najczęściej reprezentują żarówki z gwintem GU10 i G9. Halogen na gwint G9 jest małą żarówką, stąd sprawdza się wszędzie tam gdzie mamy mniej miejsca. Tego typu żarówki działają tylko pod napięciem 230V. A “nóżki zasilające” są w charakterystycznym kształcie, który ciężko pomylić z inną żarówką i wyglądają jak takie “uszka”.

Jaka żarówka G9?

Przez długi czas tego typu żarówki nie występowały w wersji energooszczędnej. Wraz z rozwojem technologii Led zaczęły pojawiać się również rozwiązania ledowe na G9. Na rynku występują aktualnie dwie wersje tego typu żarówek: energooszczędne i halogenowe. Decydując się na rozwiązanie ledowe trzeba przyjrzeć się mocy, kątowi świecenia oraz barwie światła. Również warto sprawdzić wielkość samej żarówki i czy zmieści się w oprawie lampy.

Jak zamontować żarówkę G9?

Bez wątpienia gniazdo G9 jest bardzo charakterystyczne, w związku z czym bardzo trudno je pomylić z jakimkolwiek innym systemem mocowania oświetlenia. Jego dużą zaletą jest z pewnością sam sposób montowania i demontowania – polegający na wciśnięciu żarówki w oprawkę. Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, by w przypadku halogenów nie dotykać szklanej bańki palcami czy tłustymi przedmiotami. Może to bowiem doprowadzić do szybkiego przepalenia żarówki.

Żarówki ledowe montuje się tak samo jak żarówki halogenowe. Podczas montażu należy uważać tylko aby “nóżki zasilające” weszły prosto w gniazdo zasilające. Każde odchylenie od pionu może spowodować złamanie lub wykrzywienie gwintu przez to uszkodzenie samej żarówki i konieczność zakupu nowej.

Żarówki ledowe z gwintem G9