Podbitka dachowa i elewacja domu – 6 sposobów na oświetlenie

Podbitka dachowa i elewacja domu – 6 sposobów na oświetlenie

Bardzo często dekoracje danego domu nie kończą się na wykończeniu jego wnętrza. Warto poświęcić także uwagę na jego oświetlenie zewnętrzne. Dzięki niemu nie tylko go ozdobicie, ale także zwiększycie jego funkcjonalność i co ważne oświetlenie będzie miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa terenu przed domem.

Co to jest podbitka dachowa?

Zanim omówimy typ i sposób montażu oświetlenia w podbitce dachowej, to w pierwszej kolejności wyjaśnimy czym ona jest. Podbitka dachowa jest niczym innym jak zabudowaniem dolnej części dachu, która wystaje poza ściany budynku. Podbitka poza funkcją dekoracyjną i estetyczną spełnia szereg innych funkcji, między innymi chroni konstrukcję dachu przed działaniem deszczu, mrozu, wysokiej temperatury oraz… nieproszonych gości, czyli ptaków i owadów, które chętnie wiją swoje gniazda między wystającymi elementami dachu.

Podświetlenie elewacji paskiem led

Gotowe do montażu oprawy LED wodoodporne IP68 polecane do podbitki:

Jakie oświetlenie wybrać do podbitki dachowej?

Zanim zdecydujemy się na konkretny typ opraw w pierwszej kolejności warto oświetlenie zaplanować przed montażem, mianowicie ile i jakich lamp potrzebujemy, by właściwie doprowadzić do nich instalację elektryczną. Podbitka dachowa jest miejscem w którym możemy zastosować zarówno oprawy punktowe jak i oświetlenie liniowe, aczkolwiek nie możemy zapomnieć o kilku bardzo istotnych kwestiach. Specyfikacja opraw musi być ściśle dostosowana do pracy na zewnątrz budynku i musi spełniać konkretne normy szczelności.

1. Oświetlenie podbitki dachowej z wykorzystaniem profili aluminiowych i taśm LED

Niezwykle nowoczesnego designu z pewnością doda oświetlenie z wykorzystaniem taśm LED oraz dedykowanych na zewnątrz profili aluminiowych. Piękna ciągła linia światła wzdłuż podbitki dachowej równomiernie oświetli całą elewację dookoła domu. W zależności od rodzaju zamontowanego odbiornika do taśmy LED uzyskamy możliwość regulacji natężenia światła z pilota lub zainstalowanej aplikacji na telefonie.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

2. Punktowe oświetlenie podbitki dachowej – oprawy halogenowe

Kolejnym typem oświetlenia jest wykorzystanie opraw halogenowych wpuszczanych wzdłuż podbitki dachowej. Światło wówczas idealnie doświetla elewację oraz teren przed domem. Ważnym elementem tego typu oświetlenia jest szerokość rozstawienia opraw koło siebie oraz dobór żarówek z odpowiednim kątem świecenia. Decydując się np. na żarówkę o kącie świecenia 360 padające światło będzie zdecydowanie bardziej skupione i dotrze bez problemu do powierzchni ziemi, z kolei żarówki o kącie świecenia 1200 będą światło rozpraszały wokół.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

3. Oświetlenie podbitki dachowej – lampy sufitowe

Ciekawą alternatywą jest wybór lamp sufitowych zamontowanych nawierzchniowo do podbitki dachowej. Tego typu lampy sufitowe w większości nie posiadają zintegrowanego źródła światła, dlatego klienci cenią sobie możliwość doboru żarówek według ich indywidulnych potrzeb.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

4. Oświetlenie elewacji – kinkiety ścienne jednokierunkowe

Bardzo efektywnym oświetlenie zewnętrznym będzie zamontowanie kinkietów świecących w dół na ścianie wzdłuż podbitki dachowej. Kinkiety bardzo często posiadają wymienne źródło światła, co umożliwia idealne dopasowanie mocy oraz barwy zamontowanych żarówek.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

5. Oświetlenie elewacji – kinkiety ścienne świecące góra-dół

Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór kinkietów ściennych, które świecą zarówno w dół jak i w górę. W tym przypadku rekomendujemy ich montowanie w połowie wysokości całej elewacji, przez wzgląd na równomierny efekt oświetlenia.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

6. Oświetlenie elewacji – oprawy najazdowe

Wykorzystując oprawy najazdowe LED możemy oświetlić nie tylko podjazd na posesję, ale także taras, chodnik czy też elewację. Oprawy najazdowe cechuje bardzo wysoki współczynnik ochrony IP67, są one odporne na działanie wody, kurzu czy też innych niekorzystnych warunków otoczenia. Dodatkowym atutem tych opraw jest również bardzo duża wytrzymałość na nacisk przedmiotów o dużej masie czy też pojazdów.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

Jak gęsto rozmieścić halogeny w podbitce dachowej oraz kinkiety ścienne na elewacji?

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy bowiem od tego, czy halogeny zewnętrzne do podbitki mają delikatnie podkreślać elewację domu czy również rozjaśniać część tarasu lub ogródka. Istotny jest także rozkład okien w budynku.

Oświetlenie podbitki dachowej oraz elewacji budynku to bardzo obszerny temat, który możemy zrealizować na wiele różnych sposobów. Obecnie nowoczesna technologia LED pozwala na stworzenie przeróżnych projektów oświetleniowych, których jedyną granicą jest nasza wyobraźnia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze oświetlenie LED podbitki dachowej, czy też elewacji składało się z wyłącznie jednego rodzaju oświetlenia. Połączenie opraw halogenowych z taśmami LED to w tym momencie najczęstszy wybór, oświetlenie bardzo efektownie się prezentuje i zaskakuje swoją funkcjonalnością.

Jeśli jesteś zainteresowany indywidualną wyceną napisz do nas:

  Oświetlenie w podbitce

  Montowanie oświetlenia LED w podbitce dachowej ma kilka zalet. Po pierwsze, światło LED jest bardzo energooszczędne, więc użycie tego typu oświetlenia może pomóc w oszczędności na rachunkach za prąd. Po drugie, światło LED jest trwałe i niezawodne, więc nie trzeba będzie go wymieniać tak często jak tradycyjne żarówki. Po trzecie, oświetlenie LED może być dostosowywane do różnych potrzeb oświetleniowych, ponieważ istnieją różne barwy i natężenia światła dostępne w tym typie oświetlenia. Po czwarte, oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji takich jak rtęć, które są obecne w niektórych tradycyjnych żarówkach.

  Jak wykonać oświetlenie w podbitce?

  Oświetlenie w podbitce to doskonały sposób na podkreślenie architektury budynku oraz zapewnienie dodatkowego oświetlenia wokół domu. Oto kilka kroków, które pomogą Ci wykonać oświetlenie w podbitce:

  1. Przygotuj plan: Przede wszystkim należy stworzyć plan oświetlenia, który uwzględnia ilość i rodzaj lamp, jakie chcesz zainstalować, ich umiejscowienie oraz sposób podłączenia.
  2. Wybierz oświetlenie: Wybierz lampy, które chcesz zamontować w podbitce. Możesz wybierać między lampami LED, halogenowymi lub żarówkowymi, w zależności od Twojego gustu i potrzeb.
  3. Przygotuj narzędzia: Przygotuj narzędzia, które będą potrzebne do montażu oświetlenia, takie jak wiertarka, śrubokręt, klej, wtyczki i kable.
  4. Zamontuj uchwyty: Przykręć uchwyty lamp do podbitki, zapewniając, że są one równomiernie rozłożone.
  5. Zainstaluj kable: Przez uchwyty przeciągnij kable zasilające i połącz je z wtyczkami.
  6. Zamontuj lampy: Przymocuj lampy do uchwytów i podłącz je do kabli zasilających.
  7. Zamontuj przycisk: Zainstaluj przycisk lub włącznik, który umożliwi Ci włączanie i wyłączanie oświetlenia w podbitce.
  8. Przetestuj oświetlenie: Przetestuj oświetlenie, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie.

  Ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie podczas montażu oświetlenia w podbitce. Upewnij się, że zatrudniasz doświadczonych specjalistów lub wykonujesz prace samodzielnie, stosując się do instrukcji i zasad bezpieczeństwa.

  W jakiej odległości oświetlenie punktowe?

  Odległość między oświetleniem punktowym w podbitce dachowej zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj lampy, kąt świecenia, wysokość podbitki, szerokość elewacji itp. Zazwyczaj jednak zaleca się, aby oświetlenie punktowe było umieszczone co około 60-90 cm, co zapewni odpowiednią równomierność oświetlenia.

  Jednakże, przed zamontowaniem oświetlenia, zaleca się dokładne przeanalizowanie warunków i dostosowanie odległości do konkretnych potrzeb. Ważne jest, aby upewnić się, że oświetlenie punktowe jest równomiernie rozłożone, a każda lampa skierowana jest pod odpowiednim kątem. To pomoże uzyskać efekt równomiernego oświetlenia, a także zminimalizuje efekt oślepienia.

  Jeśli jednak nie jesteś pewien, jakie odległości między lampami będą najlepsze dla Twojego domu, zalecamy skonsultowanie się z elektrykiem lub specjalistą ds. oświetlenia, którzy będą w stanie pomóc Ci dobrać odpowiednią odległość dla Twojego konkretnego przypadku.

  Jakie oświetlenie w podbitce dachowej?

  Oświetlenie w podbitce dachowej może być wykonane za pomocą różnych rodzajów lamp, w zależności od preferencji i celu użytkowania. Oto kilka popularnych opcji:

  1. Oświetlenie punktowe: to najczęściej wybierane oświetlenie do podbitki dachowej, które składa się z pojedynczych punktów świetlnych umieszczonych w podbitce. Ten rodzaj oświetlenia zapewnia elegancki i dyskretny efekt, a także pozwala na precyzyjne wyeksponowanie określonych elementów architektonicznych budynku.
  2. Taśmy LED: taśmy LED są coraz popularniejsze wśród właścicieli domów i pozwalają na uzyskanie różnych efektów oświetleniowych. Taśmy LED są cienkie i elastyczne, co pozwala na ich dopasowanie do nieregularnych kształtów podbitki. Można je także stosować w różnych kolorach, co umożliwia dostosowanie kolorystyki do stylu domu.
  3. Lampy zewnętrzne: jeśli chcesz uzyskać bardziej funkcjonalne oświetlenie, możesz wybrać lampy zewnętrzne, które zapewniają mocniejsze i bardziej równomierne oświetlenie wokół domu. Dostępne są w różnych stylach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do każdego rodzaju elewacji.
  4. Lampiony: lampiony są popularnym wyborem do oświetlenia podbitki dachowej, ponieważ zapewniają klasyczny i elegancki wygląd. Lampiony zwykle są wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego i są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach.

  Niezależnie od rodzaju oświetlenia, które wybierzesz, ważne jest, aby upewnić się, że jest ono odpowiednio zainstalowane i spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

  Jakie ledy do podbitki dachowej?

  Wybór odpowiednich LED-ów do podbitki dachowej zależy od kilku czynników, takich jak preferencje estetyczne, poziom oświetlenia, który chcesz uzyskać, oraz budżet. Oto kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze LED-ów do podbitki dachowej:

  1. Jasność: Jasność LED-ów mierzona jest w lumenach (lm), a im wyższa wartość, tym jaśniejsze światło będzie emitowane. Jeśli chcesz uzyskać mocne i jasne oświetlenie, wybierz LED-y o wysokiej jasności, ale pamiętaj, że im wyższa jasność, tym wyższa cena.
  2. Kolor: LED-y do podbitki dachowej są dostępne w różnych kolorach, w tym ciepłym białym, neutralnym białym i zimnym białym. Kolor, który wybierzesz, zależy od Twojego gustu i stylu domu.
  3. Kąt świecenia: Kąt świecenia LED-ów określa, jak szeroko światło jest rozproszone. Im mniejszy kąt, tym węższy jest promień światła, a większy kąt oznacza szerszy promień. Wybierz LED-y o kącie świecenia, który będzie dostosowany do szerokości podbitki i poziomu oświetlenia, którego oczekujesz.
  4. Trwałość: Wybierz LED-y, które są odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, mróz czy wysoka temperatura. LED-y do zastosowań zewnętrznych powinny mieć wysoką klasę ochronności IP, która zapewnia odporność na wodę i kurz.
  5. Koszt: LED-y do podbitki dachowej są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Najdroższe modele oferują wysoką jasność i długi czas życia, ale można znaleźć również tańsze opcje, które również są trwałe i dają odpowiedni poziom oświetlenia.

  W każdym przypadku, przed zakupem LED-ów do podbitki dachowej, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i budżet, aby wybrać najlepsze dla siebie opcje.

  Co ile halogeny w podbitce?

  Odpowiednia ilość halogenów w podbitce zależy od wielu czynników, takich jak szerokość podbitki, wysokość elewacji, rodzaj halogenów i poziom oświetlenia, który chcesz uzyskać. Zazwyczaj jednak zaleca się umieszczanie halogenów w podbitce co około 60-90 cm, co zapewni odpowiednią równomierność oświetlenia.

  W przypadku halogenów, ważne jest także, aby zwrócić uwagę na kąt światła, który emituje dana lampa. Niektóre modele halogenów są zaprojektowane do emitowania światła pod kątem 30 stopni, podczas gdy inne emitują światło pod kątem 60 stopni lub więcej. Dlatego ważne jest, aby wybrać halogeny, które są odpowiednio skierowane i umieszczone w odległościach, które pozwolą na uzyskanie pożądanego poziomu oświetlenia.

  W każdym przypadku, przed zamontowaniem halogenów w podbitce, zaleca się przemyślenie i dokładne zaplanowanie, jakie ilości i w jakich odstępach chcesz je umieścić. Jeśli nie jesteś pewien, jakie odległości między lampami będą najlepsze dla Twojego domu, zalecamy skonsultowanie się z elektrykiem lub specjalistą ds. oświetlenia, którzy będą w stanie pomóc Ci dobrać odpowiednie odległości i ilości dla Twojego konkretnego przypadku.

  Oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce

  Oświetlenie LED zewnętrzne domu można zamontować w podbitce dachowej, ponieważ jest to dość prosty sposób na oświetlenie elewacji budynku. Montaż oświetlenia w podbitce daje również możliwość ukrycia kabli i innych elementów instalacji elektrycznej, co sprawia, że jest to estetyczne rozwiązanie. Ponadto, montaż oświetlenia w podbitce pozwala na lepsze rozproszenie światła, co może być szczególnie przydatne, jeśli chcesz oświetlić dużą powierzchnię elewacji. Warto pamiętać, że przed montażem oświetlenia LED zewnętrznego domu należy upewnić się, że instalacja elektryczna jest odpowiednio zabezpieczona i spełnia wymagania bezpieczeństwa.

  Jak podłączyć oświetlenie led w podbitce

  Aby podłączyć oświetlenie LED w podbitce dachowej, należy najpierw przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. Są to:

  • lutownica i cyna
  • izolacyjne taśmy elektryczne
  • przewody elektryczne o odpowiednim przekroju (zależnym od mocy oświetlenia)
  • kostka zaciskowa lub konektory do połączenia przewodów
  • ekranowane kable do połączenia oświetlenia z instalacją elektryczną
  • wkręty lub kołki montażowe do mocowania opraw oświetleniowych

  Krok 1: Zlokalizuj miejsce, w którym chcesz zamontować oświetlenie LED. Upewnij się, że jest ono odpowiednio wentylowane i nie ma bezpośredniego kontaktu z wilgocią.

  Krok 2: Przygotuj przewody elektryczne. Jeśli oświetlenie będzie zasilane z sieci elektrycznej, połącz przewód zasilający (czarny lub brązowy) z przewodem neutralnym (niebieski lub biały). Jeśli oświetlenie będzie zasilane z instalacji solarnej, połącz przewód zasilający z kontrolerem solarnym.

  Krok 3: Podłącz przewody z oświetleniem do przewodów zasilających za pomocą kostki zaciskowej lub konektorów. Upewnij się, że połączenia są dobrze izolowane taśmą izolacyjną.

  Krok 4: Zamontuj oprawy oświetleniowe w podbitce dachowej za pomocą wkrętów lub kołków montażowych. Upewnij się, że są one mocno przymocowane i nie wystają poza powierzchnię dachu.

  Krok 5: Podłącz kable ekranowane do instalacji elektrycznej w budynku za pomocą kostki zaciskowej lub konektorów.

  Dlaczego montuje się oświetlenie w podbitce dachu?

  Oświetlenie LED jest często montowane w podbitce dachu ze względu na kilka powodów. Po pierwsze, oświetlenie LED jest energooszczędne i długowieczne, co oznacza, że może zapewnić oświetlenie przez długi okres czasu bez konieczności wymiany żarówek. Po drugie, oświetlenie LED jest lekkie i może być łatwo zamontowane w podbitce dachu bez obawy o jej uszkodzenie. Po trzecie, oświetlenie LED może być dostosowane do różnych kolorów i intensywności, co pozwala na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb i preferencji.