fbpx
Podbitka dachowa i elewacja domu – 6 sposobów na oświetlenie

Podbitka dachowa i elewacja domu – 6 sposobów na oświetlenie

Bardzo często dekoracje danego domu nie kończą się na wykończeniu jego wnętrza. Warto poświęcić także uwagę na jego oświetlenie zewnętrzne. Dzięki niemu nie tylko go ozdobicie, ale także zwiększycie jego funkcjonalność i co ważne oświetlenie będzie miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa terenu przed domem.

Co to jest podbitka dachowa?

Zanim omówimy typ i sposób montażu oświetlenia w podbitce dachowej, to w pierwszej kolejności wyjaśnimy czym ona jest. Podbitka dachowa jest niczym innym jak zabudowaniem dolnej części dachu, która wystaje poza ściany budynku. Podbitka poza funkcją dekoracyjną i estetyczną spełnia szereg innych funkcji, między innymi chroni konstrukcję dachu przed działaniem deszczu, mrozu, wysokiej temperatury oraz… nieproszonych gości, czyli ptaków i owadów, które chętnie wiją swoje gniazda między wystającymi elementami dachu.

Jakie oświetlenie wybrać do podbitki dachowej?

Zanim zdecydujemy się na konkretny typ opraw w pierwszej kolejności warto oświetlenie zaplanować przed montażem, mianowicie ile i jakich lamp potrzebujemy, by właściwie doprowadzić do nich instalację elektryczną. Podbitka dachowa jest miejscem w którym możemy zastosować zarówno oprawy punktowe jak i oświetlenie liniowe, aczkolwiek nie możemy zapomnieć o kilku bardzo istotnych kwestiach. Specyfikacja opraw musi być ściśle dostosowana do pracy na zewnątrz budynku i musi spełniać konkretne normy szczelności.

1. Oświetlenie podbitki dachowej z wykorzystaniem profili aluminiowych i taśm LED

Niezwykle nowoczesnego designu z pewnością doda oświetlenie z wykorzystaniem taśm LED oraz dedykowanych na zewnątrz profili aluminiowych. Piękna ciągła linia światła wzdłuż podbitki dachowej równomiernie oświetli całą elewację dookoła domu. W zależności od rodzaju zamontowanego odbiornika do taśmy LED uzyskamy możliwość regulacji natężenia światła z pilota lub zainstalowanej aplikacji na telefonie.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

2. Punktowe oświetlenie podbitki dachowej – oprawy halogenowe

Kolejnym typem oświetlenia jest wykorzystanie opraw halogenowych wpuszczanych wzdłuż podbitki dachowej. Światło wówczas idealnie doświetla elewację oraz teren przed domem. Ważnym elementem tego typu oświetlenia jest szerokość rozstawienia opraw koło siebie oraz dobór żarówek z odpowiednim kątem świecenia. Decydując się np. na żarówkę o kącie świecenia 360 padające światło będzie zdecydowanie bardziej skupione i dotrze bez problemu do powierzchni ziemi, z kolei żarówki o kącie świecenia 1200 będą światło rozpraszały wokół.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

3. Oświetlenie podbitki dachowej – lampy sufitowe

Ciekawą alternatywą jest wybór lamp sufitowych zamontowanych nawierzchniowo do podbitki dachowej. Tego typu lampy sufitowe w większości nie posiadają zintegrowanego źródła światła, dlatego klienci cenią sobie możliwość doboru żarówek według ich indywidulnych potrzeb.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

4. Oświetlenie elewacji – kinkiety ścienne jednokierunkowe

Bardzo efektywnym oświetlenie zewnętrznym będzie zamontowanie kinkietów świecących w dół na ścianie wzdłuż podbitki dachowej. Kinkiety bardzo często posiadają wymienne źródło światła, co umożliwia idealne dopasowanie mocy oraz barwy zamontowanych żarówek.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

5. Oświetlenie elewacji – kinkiety ścienne świecące góra-dół

Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór kinkietów ściennych, które świecą zarówno w dół jak i w górę. W tym przypadku rekomendujemy ich montowanie w połowie wysokości całej elewacji, przez wzgląd na równomierny efekt oświetlenia.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

6. Oświetlenie elewacji – oprawy najazdowe

Wykorzystując oprawy najazdowe LED możemy oświetlić nie tylko podjazd na posesję, ale także taras, chodnik czy też elewację. Oprawy najazdowe cechuje bardzo wysoki współczynnik ochrony IP67, są one odporne na działanie wody, kurzu czy też innych niekorzystnych warunków otoczenia. Dodatkowym atutem tych opraw jest również bardzo duża wytrzymałość na nacisk przedmiotów o dużej masie czy też pojazdów.

Produkty zastosowane w powyższej realizacji:

Jak gęsto rozmieścić halogeny w podbitce dachowej oraz kinkiety ścienne na elewacji?

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy bowiem od tego, czy halogeny zewnętrzne do podbitki mają delikatnie podkreślać elewację domu czy również rozjaśniać część tarasu lub ogródka. Istotny jest także rozkład okien w budynku.

Oświetlenie podbitki dachowej oraz elewacji budynku to bardzo obszerny temat, który możemy zrealizować na wiele różnych sposobów. Obecnie nowoczesna technologia LED pozwala na stworzenie przeróżnych projektów oświetleniowych, których jedyną granicą jest nasza wyobraźnia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze oświetlenie LED podbitki dachowej, czy też elewacji składało się z wyłącznie jednego rodzaju oświetlenia. Połączenie opraw halogenowych z taśmami LED to w tym momencie najczęstszy wybór, oświetlenie bardzo efektownie się prezentuje i zaskakuje swoją funkcjonalnością.

Opinie
Opinie Google Wszystkich opinii:
Średnia ocen:
★★★★★
Zobacz wszystkie opinie