Dobór zasilacza i akcesoriów do taśmy LED – Porady & Produkty

Dobór zasilacza i akcesoriów do taśmy LED – Porady & Produkty

Taśmy LED to coraz popularniejsza forma oświetlenia – tak dodatkowego jak i głównego. W innym artykule tłumaczyliśmy w jaki sposób dobrać rodzaj taśmy i jej temperaturę barwową (czytaj tutaj). Tym razem, zasugerujemy jakie akcesoria dodatkowe będą pomocne w montażu i korzystaniu z tego produktu.

1. Zasilacz do taśmy LED

Proponowane przez nas taśmy – profesjonalne zasilane są napięciem 24V DC, a w wersji ekonomicznej – są zasilane prądem 12V. Wymusza to na nas, użytkownikach, zastosowanie odpowiedniego zasilacza. Pierwszym krokiem będzie więc określenie jakie jest zapotrzebowanie na moc w posiadanej przez nas taśmie. Przykładowo w przypadku taśmy 300 SMD 3528 będzie to 4,8W. Oznacza to, że do poprawnego działania 1 metra takiej taśmy będziemy potrzebować co najmniej zasilacza 4,8W. Warto rozważyć zakup “mocniejszego”  modelu-  wówczas będziemy mogli wykorzystać go także we współpracy z innymi taśmami i rozwinięcia systemu oświetlenia. Drugim krokiem jest wybór samego zasilacza. Modele”gniazdkowe” sprawdzą się doskonale w przypadku krótkich odcinków taśmy np. podświetlającej z tyłu telewizor. W przypadku dłuższych systemów np. oświetlenia sufitowego, warto rozważyć kilka opcji. Zasilacze modułowe, najbardziej ekonomiczne pod względem ceny, są zwykle większych rozmiarów w związku z czym wymuszają zaplanowanie miejsca gdzie zostaną “ukryte”. Jeśli takiego miejsca nie mamy, dobrym rozwiązaniem będą zasilacze w wersji SLIM lub zasilacze wodoodporne. Te ostatnie, z klasą ochrony IP67 mogą zostać bez problemu zabudowane, a nawet pracować zanurzone pod wodą. Zwykle charakteryzują się niewielkimi wymiarami i podobnie jak wersja SLIM, bez trudu dadzą się schować np. w podwieszanym suficie.

Ważną kwestią przy montowaniu zestawu pozostaje prawidłowe zasilenie każdego z fragmentów taśmy.W dużym uproszczeniu można założyć, że każdy z 5 metrowych fragmentów taśmy powinien zostać zasilony bezpośrednio z zasilacza. Zapobiegnie to spadkom mocy, dzięki czemu unikniemy efektu polegającego na słabszym świeceniu taśmy na końcach linii bądź innym odwzorowaniu barwy.

2. Aluminiowe profile do wklejania taśmy LED

Zastanawiając się nad montażem taśmy, warto zwrócić uwagę na to w jakim miejscu zostanie zamontowana. Jeśli powierzchnia do której przyklejamy taśmę to drewno bądź materiał drewnopodobny niemal nieodzownym elementem będzie profil aluminiowy. Ochroni taśmę przed przegrzewaniem się oraz ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym.

Profile aluminiowe, występują w kilku rodzajach i kolorach – srebrne, białe, czarne, inox, nawierzchniowe, wpuszczane, narożne.

Profile, są stosowane, głownie ze względu na ładny wygląd. Osłaniają źródło światła, a szybka zamontowana w profilu, rozprasza światło.

Szczególnie często, profile wykorzystuje się przy montażu oświetlenia w meblach.

Więcej o profilach aluminiowych i ich zastosowaniu znajdziesz w tym artykule >>>link

3. Gzymsy.

Wykonane ze styroduru listwy umożliwiają estetyczny montaż taśmy na ścianach, wokół sufitu. Gzymsy są bardzo lekkie (można je do ściany przykleić za pomocą taśmy dwustronnej), materiał z którego są wykonane można bez problemu i dowolnie pomalować.

Taśmę przyklejamy bezpośrednio na gzymsie-  w zależności od modelu możemy to zrobić pod różnym kątem, umożliwiając osiągnięcie różnych efektów oświetleniowych.

Największą zaletą gzymsów jest ich właściwość dekoracyjna- poprawnie zainstalowana listwa staje się ładnym, współpracującym w całością elementem wystroju.

Więcej o wykorzystaniu gzymsów, znajdziesz w tym artykule >>>link 

4. Kontrolery i ściemniacze.

Kontrolery pozwalają na sterowanie światłem. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Jeśli taśma LED, jest mocna i emituje dużo światła, można ją przyciemnić, a później rozjaśnić.

Sterowniki występują w wersjach z pilotem, oraz naścienne, manualne.

Do taśmy, która świeci na jeden kolor, potrzebujemy dobrać inny sterownik niż do taśmy zmieniającej kolory RGB.

Więcej informacji o kontrolerach znajdziesz w tym artykule >>>link

Pamiętaj, że każdy kontroler ma swoją maksymalną moc! Upewnij się że wybrany przez Ciebie sterownik, będzie mógł obsługiwać Twoje oświetlenie.

Potrzebujesz oświetlenia? Napisz od nas o indywidualną wycenę!

    Zamów wycenę do domu, do biura, gdzie tylko potrzebujesz!

    - kliknij aby skopiować